Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości szczęścia i pogody ducha Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, Pracownikom i Uczniom.
Zespół webmasterów XIV LO
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości szczęścia i pogody ducha Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, Pracownikom i Uczniom.
Zespół webmasterów XIV LO
Próbna matura z informatyki odbędzie się 10 stycznia 2014 o godz. 9.00 w salach 214 i 217.
Aktualności z życia XIV LO i archiwalne numery Staszic Kuriera są już dostępne w bezpłatnej aplikacji "Staszic Kurier" na platformę Windows Phone!
Zapraszamy!
Nasza szkoła realizuje projekt Comenius (2013 – 2015) wspólnie ze szkołami z Włoch i Turcji. Tematem projektu jest wykorzystanie oprogramowania SAGE do rozwiązywania problemów matematycznych. W dniach 1 - 8 grudnia 2013r. w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu. Gościliśmy w Szkole 8 nauczycieli i 19 uczniów z Włoch, Turcji i Niemiec.
Tematem przewodnim spotkania grupy Comenius była teoria chaosu. Cała polsko-niemiecko-turecko-włoska grupa uczestniczyła w tygodniowym programie, którego celem była realizacja projektu, a także poznanie się młodych ludzi i nawiązanie przyjacielskich relacji jak również pogłębienie wiedzy na temat Polski i odwiedzenie ważnych miejsc Warszawy. Młodzież zwiedziła Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historyczne Warszawy, uczestniczyła w Niewidzialnej Wystawie i odwiedziła Centrum Nauki Kopernik, a na Wydziale MINI PW oglądała pokazy robotów.
Spacerowaliśmy po Centrum i Starym Mieście, w programie była także przejażdżka po mieście wynajętym tramwajem. W sobotę młodzież wzięła udział w grze miejskiej. Goście uczestniczyli w lekcjach szkolnych języka angielskiego, mogli nauczyć się poloneza, podczas pokazów w strojach z epoki, uczestniczyli w warsztatach robienia pierogów i pieczenia szarlotki, a także wysłuchali koncertu piosenek wykonanych przez uczniów naszej Szkoły.
W ramach realizacji projektu nasi uczniowie przygotowali wiele ciekawych prezentacji, odbyło się 5 godzin wykładów – w tym trzygodzinny wykład na temat teorii chaosu oraz 10 godzin warsztatów, w czasie których uczniowie poznawali język Phyton i oprogramowanie Sage.
Uczniowie naszej Szkoły prezentowali gościom polskie miasta, zabytki, przyrodę, folklor, obyczaje, sylwetki sławnych polaków a także przeprowadzili dla gości mini lekcję języka polskiego. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń, pozwoliło poznać Polskę, Warszawę, wspólnie się bawić i uczyć, zebrać nowe doświadczenia a przede wszystkim zdobyć nowych przyjaciół, jako że nasza młodzież gościła uczniów w swoich domach. Kolejne spotkania młodzieży w ramach projektu odbędą się wiosną w Turcji a potem latem we Włoszech.
Spotkanie zostało dofinansowane przez program Comenius Uczenie się przez całe życie, Partnerskie Projekty Szkół.
2 grudnia 2013 roku zostały rozdane stypendia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej. Licząca 17 stypendystów reprezentacja Liceum Staszica stanowiła najliczniejszą grupę nagrodzonych.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymał Michał Radek.
Stypendia Ministra Edukacji Narodowej otrzymali:
Relacja z wydarzenia na stronie szkolnej kroniki.
6 grudnia zapraszamy wszystkich na Mikołajkowy Wieczór Filmowy! Rozpoczniemy o godzinie 19:00 w auli i skończymy po zakończeniu ostatniego seansu (około godz. 23). Możecie przynosić picie i jedzenie, dla umilenia sobie seansu. Opiekunami będą pani prof. Moryc, pan prof. Martys i pan prof. Banasik.
Wyświetlone zostaną filmy:
W trakcie MWF będzie obowiązywało kilka zasad:
Oczywiście absolwenci też są zaproszeni!
Samorząd
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku w naszej szkole zagramy razem z WOŚP. W styczniu, podczas 22. finału gramy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, nazwę i adres szkoły oraz zdjęcie w formacie JPG nie mniejsze niż 800x800 pikseli należy przesyłać na adres wosp.staszic@gmail.com
Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!
z orkiestrowym pozdrowieniem
Mateusz Rataj
szef sztabu WOŚP
XIV LO im. S. Staszica
Chętnych do udziału w Olimpiadzie Teologii Katolickiej prosimy o zgłaszanie się do s. Katarzyny Purskiej.
Etap szkolny o odbędzie się 29 listopada 2013 r. w sali nr 212.
Przypominamy, że jutro upływa termin zgłaszania chęci zakupienia staszicowych bluz. Swoją bluzę można zamówić na stronie: https://docs.google.com/forms/.../.
Płatności należy dokonać w ciągu 2 tygodni od zamówienia.
Przewidywany termin odbioru bluz to druga połowa stycznia.
Mimo licznych zapowiedzi i planów dotyczących zorganizowania w szkole turnieju gier komputerowych, dopiero teraz marzenia te stają się rzeczywistością! Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich uczniów szkoły na turniej StarCrafta, legendarnej gry strategicznej, którą bez wątpienia pamiętają najbardziej zapaleni amatorzy klasyków (i nie tylko). Turniej odbędzie się w piątek 22 listopada o 15:00 w sali 211. Dla uczestników przewidziane są słodkie nagrody!
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.
Zapisy: http://goo.gl/hU7R8M
Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zaprasza na wykłady otwarte z matematyki i informatyki adresowane do licealistów, studentów lat I-III, nauczycieli i wszystkich innych zainteresowanych. Odbędą się one w czwartek, 14 listopada 2013 r. w godzinach 16:30-19:30, w sali 107 w budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 75.
Program:
Wstęp wolny!
Zapraszamy na pierwsze w tym roku próby chóru szkolnego! Najbliższe odbędą się w poniedziałek (4.11), środę (6.11) oraz czwartek (7.11) w godz. 15.00-16.30 w sali 120.
Dzisiaj zostały rozdane stypendia edukacyjne Prezydenta m. st. Warszawy za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2012/2013. Reprezentacja Liceum Staszica, licząca 16 stypendystów, stanowiła najliczniejszą grupę nagrodzonych.
Relacja z wydarzenia na stronie szkolnej kroniki.
Wszystkie nowe zadania od teraz pojawiać się będą na stronie KOŁO MATEMATYCZNE dostępnej w menu: Koła - Koło matematyczne
W związku z dużą liczbą zainteresowanych, od dnia 21 października, kółko będzie prowadzone równolegle w dwóch salach: 218 i 219. Prowadzący: Wojciech Martys i Waldemar Pompe
Z okazji XIII Dnia Papieskiego 16 października szkolne koło Caritas będzie zbierać datki na rzecz fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Bardzo liczymy na wasze wsparcie!
Szkolne koło Caritas
Naszym Wychowawcom, wszystkim Nauczycielom, Dyrekcji i Pracownikom naszej Szkoły składamy najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wielu sukcesów, które przyniosą satysfakcję i spełnienie zawodowe, radości i optymistycznego nastawienia w każdym dniu pracy, wszelkiej pomyślności i realizacji osobistych marzeń, z podziękowaniem za codzienny trud, cierpliwość i nasze wychowanie
Życzą uczniowie i absolwenci XIV Liceum im. Stanisława Staszica
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie organizacyjne scholi (przed piątkową uroczystością pogrzebową), które odbędzie się 9 października na pierwszej długiej przerwie w sali 212.
wieloletnia nauczycielka chemii, wicedyrektor Szkoły Podstawowej
i Liceum TPD nr 2 (1951 – 1953),
wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Klementa Gottwalda (1953 – 1967),
dyrektor XIV Liceum, które od 1976 roku tworzyło
wraz ze Szkołą Podstawową nr 93 Zespół Szkół ,
dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego
im. Stanisława Staszica (1990 – 1991).
Pani Dyrektor związała z naszą Szkołą całe swoje zawodowe życie.
Miała nieoceniony wpływ na matematyczny profil nauczania w Liceum, wynikający
z nowatorskiej współpracy z Uniwersytetem Warszawskim trwającej do dziś od
1967 roku. Mimo iż Pani Dyrektor kierowała Szkołą w niełatwych latach historii
naszego Kraju, zrealizowała wiele ważnych inicjatyw decydujących o rozwoju Liceum,
osiągnięciu i utrzymaniu wysokiego poziomu nauczania. Dzięki Jej zaangażowaniu
w realizację ambitnej wizji kształcenia matematycznie utalentowanej młodzieży
Szkoła zyskała autonomię, którą Pani Dyrektor umiała twórczo wykorzystać. Podjęte
przez Nią decyzje miały istotny wpływ na kształt naszego Liceum. Odważnie broniła
interesów swoich uczniów i nauczycieli. Jej niezwykłe zasługi doceniają
dziesiątki roczników absolwentów.
Z wielkim żalem żegnamy drogą naszym sercom Panią Dyrektor.
Rodzinie i Przyjaciołom składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
Społeczność XIV Liceum i Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica w Warszawie
Pogrzeb Pani Dyrektor Ireny Krawczyk odbędzie się 11 października 2013 roku. Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 13.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela przy placu Zbawiciela.
Pani Dyrektor zostanie pochowana w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych o godzinie 15.00.
E-głosowanie zostało zakończone. Uczniowie klas trzecich zadecydowali, że tematem studniówki zostanie "Wielki Gatsby". Wyniki szczegółowe:
Wyniki pochodzą z serwisu SPISeG
Uruchomiliśmy Staszicową Platformę Internetowego Systemu e-Głosowania. Została ona przygotowana z zachowaniem wszelkich założeń demokratycznego systemu wyborczego. Głosowanie jest tajne, a każdy głos jest anonimowy, nie można edytować swoich odpowiedzi. Do zalogowania należy użyć danych dostępowych do konta w sieci szkolnej na serwerze boss.staszic.waw.pl - tych samych, które są używane podczas logowania do szkolnych komputerów.
W razie jakichkolwiek problemów z kontem, logowaniem, bądź samym procesem głosowania zapraszamy z legitymacją do serwerowni (p. 213). Zapraszamy szczególnie tych uczniów, którzy w trakcie nauki w Liceum Staszica zmieniali klasę, zostali przyjęci w rekrutacji uzupełniającej lub wcale nie posiadają konta.
Bardzo prosimy uczniów Gimnazjum i Liceum o przestrzeganie zasady określającej przerwy międzylekcyjne, w czasie których wydawane są obiady w stołówce szkolnej.
Przypominamy ustalenia - przerwa po:
Uczniowie, którzy kończą zajęcia wcześniej, niż przewiduje to plan lekcji, mogą zjeść obiad po każdej ww. przerwie.
Uczniowie zainteresowani udziałem w Olimpijskim Kółku Ekonomicznym (czwartki o godz. 15.10) proszeni są o zgłaszanie się do sekretariatu. Ostateczny termin zgłoszeń to piątek 4 października.
We czwartek wśród maturzystów odbędzie się e-głosowanie na temat studniówkowy. W piątek 27 września na spotkaniu Komitetu studniówkowego zostało ustalone, że głosowaniu zostaną poddane 3 tematy: Harry Potter, Superbohaterzy, Wielki Gatsby. Poniżej opis od każdego przygotowany przez pomysłodawców:
Harry Potter był chłopcem niezwykłym. Wystarczy powiedzieć, że ze wszystkich pór roku najbardziej nienawidził letnich wakacji, a można też dodać, że naprawdę chciał odrobić wszystkie prace domowe zadane na lato, ale musiał się tym zajmować w tajemnicy, kiedy wszyscy już spali. No i był erudytą. Jednak nawet on z pewnością nie spodziewał się tego, co już wkrótce miało wydarzyć się w Staszicu - Szkole Analizy Treści i Interpretacji Formy.
Podczas Turnieju Trójfizycznego z zaświatów powraca martwy od ponad dekady matematyk, który pragnie przejąć władzę nad szkołą i światem. Czy Harry zdoła zniszczyć wszystkie cząstki jego matematycznych zdolności nim sam zostanie zniszczony? Już wkrótce młody erudyta będzie musiał stawić czoła wyzwaniom trudniejszym nawet od próbnej matury z języka polskiego...
Zarys szopki przedstawiony, przybliżając natomiast wszystkim zainteresowanym konspekt dekoracji w hali, wygląda on następująco. Czy będąc młodszym nie marzyłeś nigdy o tym, abyś to właśnie Ty otrzymał list z Hogwartu? Żebyś to właśnie Ty miał możliwość podróży zachwycającym ekspresem do Magii i Czarodziejstwa? Zapewne, jak każdy w wieku 11 lat, w głębi duszy cichutko marzyłeś o tej wspaniałej przygodzie. Obecnie sam możesz doświadczyć tych ekscytujących wrażeń. Zaproszenia studniówkowe w formie listu oraz korytarz, którym będzie przejście po zakończeniu szopki do hali, ustylizowany na pociąg, umożliwi Ci ponowne przeniesienie się do magicznego świata Pottera. Ponadto, herby profili, do których uczęszczamy zaprojektowane przez Nas samych - uczniów oraz ogromny herb naszej szkoły pozwolą każdemu poczuć się, jakby to on był nowym uczniem szkoły. Przy dekoracji hali zamierzamy również wykorzystać motyw z szopki na temat Turnieju Trójfizycznego, umieszczając w centralnej części jadalnej Czarę Ognia. Inne elementy, które chcemy wykorzystać to motyw naturalnego nieba w Wielkiej Sali (podświetlane gwiazdki zawieszone w formie sufitu), podwieszane sztuczne świece unoszące się nad salą oraz ogromna fototapeta zamku Hogwart wraz z przepięknym krajobrazem. Osobiście zapewniam, że drobniejszych pomysłów jest dużo, dużo więcej, lecz zarys pomysłu przedstawiłem Wam jak najlepiej potrafię.
Szopka
Przedwieczna Matura składa dyrekcji ultimatum. W ostatnim roku starego systemu chce ofiary nie z kilku, a ze wszystkich uczniów. Na to dobrzy nauczyciele nie mogą się zgodzić. Zbierają od dawna uśpioną Ligę Sprawiedliwych, wyciągają głęboko ukryte, zakurzone kostiumy i ruszają do nierównej walki z Przedwieczną. Wśród nich znajdą się m.in. Kapitan Związek, Spider-Man, Człowiek-Drewno i Profesor X.
Dekoracje
Szkołę stylizujemy na mroczne Staszic City. Przebijają motywy wielkomiejskie i gotyckie. Wszelkie ściany, które warto zasłonić to wyrysowane panorama miasta i fronty budynków, doświetlone żółtymi lampkami (w oknach, lub latarniach), w dodatku w korytarzu, przy budynkach narysowani są bohaterowie zapraszający do zabawy. Pomiędzy częścią kateringową a taneczną na rusztowaniu stawiamy gotycki portal, doświetloną lampami. Na ścianie DJ-a (na przeciwko portalu) bohaterowie w pozach lanserskich, propagandowych, zabawnych. Na środku części kateringowej nieczynna fontanna zbudowana ze styropianu i kartonu. W różnych miejscach na ścianach (ewentualnie kulminacja na jednej) znaki i portrety bohaterów, a na suficie znak Batmana rzucony z reflektora. Z rzeczy ewentualnych, do zrealizowania, gdy się spodoba pomysł i będą zasoby jest jeszcze Batmobil i budynki 3D (miniatury z kartonu i styropianu).
"Wielki Gatsby” jest nie tylko opowieścią o miłości, ale także zawiera w sobie opis bogatego życia społeczeństwa USA w latach 20. Są to lata, które przebiegały pod znakiem wielkich zmian społecznych, nowych form kulturowych, formalnej prohibicji, rozpowszechnienia jazzu i bluesa na salony, narodzin wielkich rekinów finansjery. Szopka byłaby przedstawieniem, które miałoby rozwiązać zagadkę tożsamości Gatsby’ego. Akcja działaby się na kolejnym wielkim bankiecie, jaki urządza tytułowy bohater. Pojawiłyby się tam najciekawsze postacie wśród mieszkańców największego miasta Ameryki: tajemnicze aktorki, pyszni bankierzy, konserwatywni politycy, rozhulani komisarze policji. Nie wiadomo, kto wpadnie na trop prawdziwego pochodzenia swego gospodarza...
W hali bawilibyśmy się wokół scenografii z ekranizacji tej powieści. Z jednej strony byłaby część tarasu pałacu Gatsby’ego, a naprzeciwko zielona latarnia symbolizująca dom Daisy. Z boku sali stałaby makieta samochodu i projektor wyświetlający zdjęcia klas z przeszłych wycieczek/imprez szkolnych. Na suficie zawisłby wielki żyrandol, a ściany udekorowane byłyby zwykłymi dekoracjami imprezowymi, światłami, banerem optyka z powieści oraz logiem szkoły w podobnej charakterystyce. Korytarze gimnazjum zamieniłby się w most Queensboro, a także w the Valley of Ashes.
Uwaga! Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej na stronie starannie przygotowywanej przez Zespół webmasterów XIV LO. Aby każdy miał szanse zagłosować będzie ono dostępne przez 24h. Głos będzie mógł oddać każdy trzecioklasista po zalogowaniu się na swoje konto szkolne.*
*Po zapomniane hasła zapraszamy z legitymacją do serwerowni (s. 213) wraz z legitymacją - Administratorzy
Zajęcia Międzyszkolnego Koła Olimpijskiego z fizyki dla klas pierwszych LO będą się odbywały w poniedziałki w sali 209 w godzinach 15.45-17.15 (lub dłużej). Pierwsze zajęcia odbędą się 30 września. Uczniowie gimnazjów - laureaci Konkursu Fizycznego, Konkursu Matematycznego i Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów mogą również czuć się zaproszeni.
Włodzimierz Zielicz
wieloletniej nauczycielki chemii
w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica.
Całe swoje zawodowe życie związała z naszą Szkołą.
Była mistrzem, wzorem nauczyciela i wychowawcy. Zapamiętamy Jej niezwykłą
osobowość, oddanie pracy i wyjątkową
życzliwość wobec ludzi.
Rodzinie Pani Profesor składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
Społeczność szkolna XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie
Pogrzeb Pani Profesor Barbary Lewickiej odbędzie się 27 września 2013 roku na Starych Powązkach. Rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 9.00.
Pierwsze zajęcia kółka odbędą się w poniedziałek na 7 i 8 lekcji. Prowadzić je będą Waldemar Pompe i Wojciech Martys. Poniżej zamieszczone są zadania, które będą omawiane na pierwszym spotkaniu.
Kontest (indywidualny) odbędzie się w sobotę, 28.09.2013 od godziny 9:00 do 14:00 (omówienie zadań w godz. 14:00 - 15:30) w auli XIV LO. Przewidziane są różne grupy zaawansowania, dla wszystkich przybyłych gwarantowane PĄCZKI! Pytania prosimy kierować na adres: jsmigiel@staszic.waw.pl
Ze względów technicznych prosimy o zabranie własnych komputerów, w przypadku braku takiej możliwości o jak najszybszy kontakt.
Serdecznie zachęcamy do udziału w międzynarodowym projekcje International Moot Court, który odbędzie się w Hadze od 19 do 25 stycznia 2014.
Zgłoszenia przyjmuje p. Guzek do końca września.
Zapraszamy na zajęcia międzyszkolnego koła olimpijskiego z WOS, które będą odbywały się we wtorki (od 17 września) o godz. 15.45 w sali 19. Celem zajęć jest pogłębienie wiedzy uczestników oraz przygotowanie ich do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Koło poprowadzą mgr Rafał Kita, absolwent Liceum Staszica, wychowawca wielu olimpijczyków oraz Anna Dobrowolska, laureatka OWPŚW.
Uczniowie zainteresowani udziałem w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej proszeni są o zgłaszanie się do p. Wojciecha Martysa (jedna osoba zgłasza wszystkich chętnych ze swojej klasy). Ostateczny termin zgłoszeń to środa 2 października.
Informujemy, że czwartkowe koło matematyczne dla gimnazjalistów rozpocznie się 3 października, zajęcia tradycyjnie odbywać się będą w sali 209 w godzinach 16:00-17:30.
Koło jest otwarte dla wszystkich gimnazjalistów, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.
Terminy zajęć z etyki i filozofii w roku szkolnym 2013/2014:
Msza Święta inaugurująca nowy rok szkolny odbędzie się w piątek 6 września o godz. 13.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela. Uczniowie są zwolnieni z zajęć lekcyjnych po 5. lekcji.
Kiermasz odbędzie się w PONIEDZIAŁEK (9.09) i we WTOREK (10.09). Książki będzie można nabyć w sali nr 17.
Do piątku (6.09) zbieramy wasze podręczniki w SAMORZĄDÓWCE.
Zasady sprzedaży podręczników:
Zachęcamy do wzięcia udziału w kiermaszu zarówno kupujących, jak i sprzedających!
Samorząd
Zapraszamy na spotkanie organizacyjne Staszic Kuriera, które odbędzie się we wtorek 10 września o godz. 15.00 w sali 220.
Wszystkich chętnych, dysponujących poczuciem humoru lub nie, zachęcamy do dołączenia do ekipy Staszic Kuriera! Zapraszamy szczególnie tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił i rozpocząć zdobywać doświadczenie jako dziennikarze, felietoniści, korektorzy czy graficy.
Jeśli masz ciekawe pomysły, lubisz pisać, rysować lub po prostu masz jakieś hobby czy rozległą wiedzę z jakiejś dziedziny i chciałbyś się nią podzielić – pisz do nas! Czekamy na Was wszystkich, bo Staszic Kuriera tworzy i tworzyć będzie cała społeczność XIV LO! Piszcie na kurier@staszic.waw.pl
Absolwenci XIV LO w Warszawie po raz 14. organizują Warsztaty Matematyczne, podczas których doskonale przygotujesz się do startu w Olimpiadzie Matematycznej.
Warsztaty odbędą się w terminie 15.09-22.09 w schronisku młodzieżowym w Chęcinach, woj. świętokrzyskie. Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej matematycznej wiedzy i umiejętności zapraszamy na spotkanie organizacyjne w najbliższą środę, 4. września, które odbędzie się w sali 117 po 6. i 7. godzinie lekcyjnej. Szczególne zaproszenie kierujemy do uczniów klas pierwszych, którzy jeszcze nie mieli szansy na wzięcie udziału w warsztatach.
Uwaga!
W związku z corocznym dużym zainteresowaniem warsztatami organizowany jest test kwalifikacyjny. Uczniowie klas pierwszych będą rozwiązywali inne zadania niż uczniowie starsi. Obowiązuje rejestracja na test, wszyscy chętni proszeni są o wpisanie swojego imienia, nazwiska i klasy do specjalnego zeszytu znajdującego się w sekretariacie do piątku (6.09) włącznie. Test odbędzie się w piątek (9.09), o godzinie 15:00 i potrwa trzy godziny.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych robotyką na pierwsze zajęcia koła ISKRA, które odbędą się 6 września o godzinie 15.00 w sali 214. Zachęcamy jednocześnie pierwszoklasistów do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie techniki i miłego spędzenia piątkowego popołudnia.
Do zobaczenia!
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zaczynamy przygotowania do Turnieju Młodych Fizyków (TMF). Już w ten piątek (6 września) o godzinie 15:00 w Sali 209 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne TMF. Zostanie na nim przedstawiona idea turnieju, zasady eliminacji polskich i harmonogram tegorocznych przygotowań.
Turniej Młodych Fizyków jest prestiżowym konkursem drużynowy, o skali międzynarodowej. Polega on na opracowaniu 17 problemów badawczych i zaprezentowaniu swoich wyników w postaci prezentacji multimedialnej. Lista zadań tegorocznego turnieju w języku angielskim jest już dostępna pod adresem Problemy Badawcze 2014
Zachęcam także do obejrzenia filmu promującego TMF
Serdecznie zapraszam,
Łukasz Gładczuk
który w latach 1986 – 2000 był nauczycielem historii w naszym Liceum.
Jego rozległe zainteresowania i pasje stawały się udziałem wielu pokoleń
uczniów. Rozwinął działalność szkolnych kół brydża sportowego,
był organizatorem wyjazdowych treningów i wielu turniejów.
Jego wychowankowie odnosili znaczące sukcesy w zawodach krajowych i międzynarodowych.
Stworzył w naszym Liceum trwałe fundamenty ruchu brydżowego.
Wychował wielu zawodników i trenerów, którzy kontynuują Jego dzieło.
Zapamiętamy Go, jako człowieka niezwykle życzliwego ludziom, pogodnego,
optymistycznie nastawionego do świata.
Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy zaangażowanego Nauczyciela
i wspaniałego Wychowawcę młodzieży.
Społeczność szkolna XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie
Pogrzeb Profesora Jacka Zielińskiego odbędzie się 5 września 2013 r. na Starych Powązkach. Rozpocznie się Mszą Świętą w kościele św. Karola Boremeusza o godzinie 11.00.
Uwaga!
Na początku roku szkolnego na terenie placówki będzie odbywał się kiermasz podręczników. Przyszli uczniowie klas pierwszych będą mieli możliwość zakupienia książek(do aktualnej podstawy programowej) od uczniów klas starszych.
Inauguracja roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się 2 września (poniedziałek) w auli XIV LO w godzinach:
Serdecznie zapraszamy!
Drużyna naszej szkoły w składzie:
zdobyła srebrny medal w międzynarodowym turnieju młodych fizyków (IYPT 2013). Po pięciu morderczych starciach osiągnęliśmy łączny wyniki 199.1 pkt i ulokowaliśmy się na 4 miejscu wśród 26 drużyn. Jest to największy sukces naszej szkoły i Polski od 2004 roku, kiedy wygraliśmy turniej.
W odbywającej się w Santa Maria w Kolumbii Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej dwóch naszych uczniów może pochwalić się honorowymi wzmiankami na stronie olimpiady
Wszystkie informacje dotyczące ich wyników dostępne są na stronie http://www.imo-official.org/team_r.aspx?code=POL&year=2013
W Brisbane w Australii zakończyły się zawody XXV Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. W zawodach wzięło udział 299 zawodników z 80 krajów.
Dwóch zawodników z naszej szkoły zostało wyróżnionych medalami.
Marek Sommer otrzymał srebrny medal, a Stanisław Dobrowolski brązowy.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych olimpiadach.
Na odbywającej się w Kopenhadze w dniach od 7 do 15 lipca Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej aż dwóch naszych uczniów osiągnęło niebywały sukces.
Jakub Supeł otrzymał złoty medal, natomiast srebro powędrowało do Jakuba Mrożka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uprzejmie informujemy, że w tym roku odstępujemy od wypełniania przez Kandydatów dodatkowego podania do Liceum. Wymagane jest tylko oświadczenie woli, które należy pobrać ze strony szkoły, wypełnić i złożyć wraz z oryginałami dokumentów 5 i 8 lipca w godzinach od godz. 9.00 do 15.00.
Załączniki: Oświadczenie woli
Wszystkich, którzy tego nie zauważyli, informujemy, że właśnie zaczęły się długo oczekiwane wakacje.
Z tej okazji pragnęlibyśmy życzyć wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, absolwentom, kandydatom oraz internautom ładnej pogody, udanego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.
Serdecznie zapraszamy tegorocznych absolwentów 28.06.2013 od godziny 12.00 po odbiór świadectw dojrzałości.
Drużyna Staszica w składzie:
zajęła III miejsce w rozgrywkach Warszawskiej Ligi Debatanckiej
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Miło nam poinformować, że drużyna naszej Szkoły w składzie: Jan Michalski, Maciej Bielecki i Adam Olękiewicz zwyciężyła w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Internecie Netmasters Cup. W finale wzięły udział 22 drużyny wyłonione spośród 2351 z całej Polski.
W dniach 25-27 czerwca w Liceum Staszica odbędą się Dni Kultury
Szczegółowy plan:
25 CZERWCA
9:30 - spotkanie z wychowawcami w klasach, sprawdzenie obecności
9:45 - zbiórka w auli
10:00 - wykład „Niepłodność - problem medyczny i społeczny”
10:30 - maraton bajek
13:00 - koniec
26 CZERWCA - DZIEŃ SPORTU
8:30 - spotkanie z wychowawcami w klasach, sprawdzenie obecności
8:45- zbiórka w hali
9:00 - początek toru przeszkód
9:45 - koniec toru przeszkód, wręczenie nagród
10:00 - początek rozgrywek poszczególnych dyscyplin
SIATKÓWKA | KOSZYKÓWKA | TENIS STOŁOWY | SZACHY | BRYDŻ |
Sala gimnastyczna liceum | Boisko szkolne | Aula | Sala 124 | Sala 123 |
11:30 - finał SLIPów
Ok. 12:30 - koniec rozgrywek i zakończenie dnia sportu
Zapisy prowadzimy do 24 czerwca.
27 CZERWCA - TALENTY STASZICA*
9:00 - msza
10:15 - spotkanie z wychowawcami w klasach, sprawdzenie obecności
10:30 - zbiórka w auli lub na boisku
10:30 - 11:30 - pokaz talentów, szanty
11:30 - koncert
13:00 - koniec
*Zgłoszenia chętnych na pokaz talentów będą przyjmowane do 24 czerwca przez Marysię Sieńko.
Uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia roku szkolnego 2012/2013 odbędzie się w czwartek 27 czerwca o godz. 9:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela.
Pragniemy gorąco podziękować ustępującej ekipie za trud włożony w rozwój strony, dbanie o jej aktualność oraz dokończenie migracji strony na nowy CMS.
Pieczę nad stroną obejmie nowy Zespół webmasterów w składzie:
Wsparcia merytorycznego nowym webmasterom będzie udzielał Michał Radek - przewodniczący poprzedniego zespołu.
Wszelkie propozycje, pytania i uwagi prosimy wysyłać na adres webmaster@staszic.waw.pl
Z ogromną radością informujemy, że osada XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie zdobyła I miejsce w 19. Wyścigu Liceów w Ósemkach Wioślarskich o Puchar Przewodniczącej Rady Miasta Stołecznego Warszawy Pani Ewy Malinowskiej-Grupińskiej!
Sprawdzian predyspozycji matematycznych dla kandydatów do matexu na rok szkolny 2013/2014 odbędzie się 10 czerwca 2013 r. o godz. 13:00 w Liceum Staszica, zaś wyniki zostaną wywieszone 11 czerwca 2013 r. przed budynkiem szkoły.
Uprzejmie informujemy, że ewentualne wątpliwości i zapytania dotyczące sprawdzianu predyspozycji matematycznych będzie można wyjaśnić i skonsultować 11 czerwca 2013 r. od godziny 13.30 w auli XIV LO.
Trwa konkurs na nowy Zespół webmasterów strony Liceum Staszica. Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych z klas pierwszych w drużynach kilkuosobowych. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 czerwca 2013, a konkurs zostanie rozstrzygnięty do 19 czerwca 2013. Konkurs będzie rozstrzygany przez Komisję Konkursową złożoną z Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli informatyki oraz obecnego przewodniczącego Zespołu.
Wymagania:
Zgłoszenia swoich kandydatur prosimy przesyłać na adres: webmaster@staszic.waw.pl wpisując w temacie "Konkurs - WEB".
Skrót z Zakres uprawnień i obowiązków Zespołu webmasterów:Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach koła olimpijskiego, które poruszą tematykę wiedzy o społeczeństwie ze szczególnym uwzględnieniem integracji europejskiej. Celem zajęć jest pogłębienie wiedzy uczestników oraz przygotowanie ich do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Klub poprowadzą tegoroczni reprezentanci Liceum Staszica w OWPSW: Michał Radek (laureat) oraz Michał Kazaniecki.
Pierwsze zajęcia odbędą się w środę 29 maja o godzinie 15:00 w sali nr 19.
Uczniowie XIV LO im. S. Staszica biorą udział w tegorocznej edycji warszawskiej Nocy Muzeów. Przygotowali wystawę plenerową i pokaz multimedialny pt. "Młodzież Staszica prezentuje historię Ochoty pomnikami i tablicami pisaną".
Zapraszamy do obejrzenia wystawy na dziedzińcu Szkoły przy ul. Nowowiejskiej 37a i pokazu w auli 18/19 maja 2013 r. w godzinach od 19:00 do 1:00.
Więcej informacji o Nocy Muzeów na stronie http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow
Ruszyły zapisy do konkursu St@ś dla uczniów szkół podstawowych organizowanego przez Liceum Staszica. Formularz rejestracyjny znajduje się na http://staszic.waw.pl/stas
Konkurs odbędzie się 10 czerwca 2013 r. o godz. 9:00 w auli XIV LO.
W poniedziałek 29 kwietnia odbędzie się dzień otwarty dla Kandydatów do klas I Liceum Staszica w roku szkolnym 2013/2014.
Rozpocznie się on zwiedzaniem Szkoły o godz. 17.00, następnie o godz. 18.00 będzie miało miejsce spotkanie z Dyrekcją Szkoły w auli Liceum.
Staszic Kurier Informator przygotowany na dni otwarte dla Kandydatów do Liceum Staszica na rok szkolny 2013/2014 jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie Staszic Kuriera oraz będzie rozdawany podczas dnia otwartego w wersji drukowanej.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.
Z radością informujemy, że w XXXIX Olimpiadzie Wiedzy Technicznej laureatem został ubiegłoroczny finalista Michał Kazaniecki, uczeń klasy II.
Nowymi redaktorami naczelnymi naszego szkolnego czasopisma zostali
Maksymilian Jabłecki i Michał Radek.
Już jutro wychodzi nowy numer Staszic Kuriera! Wersja online: http://kurier.staszic.waw.pl/archiwum
W tegorocznej edycji Konkursu Chemicznego Politechniki Warszawskiej laureatem 2 miejsca został Wojciech Łyczek, uczeń klasy II, zaś wyróżnieni zostali Wiktor Krzyczkowski, Grzegorz Chmielewski i Katarzyna Jastrzębiowska.
Wojciech Łyczkowski został również uznany za najlepszego organika tegorocznej edycji konkursu.
Z satysfakcją informujemy, że laureatami LXIV Olimpiady Matematycznej zostało 7 uczniów Liceum Staszica, a wśród nich znalazł się zwycięzca Olimpiady, Konrad Jan Paluszek, uczeń klasy I.
Tegoroczną nagrodę im. Andrzeja Makowskiego za najlepiej zredagowane poprawne rozwiązanie jednego z zadań z finału LXIV Olimpiady Matematycznej otrzymał Konrad Jan Paluszek.
Konrad Jan Paluszek i Jakub Skorupski wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Kolumbii w lipcu 2013, Albert Citko i Karol Kaszuba wezmą udział w Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej na Węgrzech w sierpniu 2013, zaś Stanisław Frejlak weźmie udział w Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich na Litwie w listopadzie 2013.
Pełne wyniki: http://om.edu.pl/pliki/praso_64.pdf
Warszawska Liga Debatancka zaprasza na kolejną rundę debat oksfordzkich, która odbędzie się w naszej szkole w najbliższy piątek - 19 kwietnia według załączonego planu:
W związku z rezygnacją uczestników WLD z Kopernika drużyna Staszcia wygrywa walkowerem debatę "Dziś lepiej czytać Dmowskiego, niż Piłsudskiego".
Zapraszam, Jolanta ZimnochZ radością informujemy, że Paweł Matryba, uczeń klasy III, został finalistą XLII Olimpiady Biologicznej.
Jego praca badawcza została zgłoszona przez Komitet Główny Olimpiady do Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej.
Rozpoczęła się otwarta rekrutacja do ekipy Staszic Kuriera.
Poszukujemy dziennikarzy, felietonistów, korektorów i grafików! Wszystkich tych, którzy piszą i tych co rysują!
Jeśli jesteście dobrzy w tym co robicie, chcecie poznać tajniki pracy dziennikarskiej, czy współtworzyć Staszic Kuriera - piszcie na kurier@staszic.waw.pl lub kontaktujcie się z nami za pomocą Facebooka.
Z satysfakcją informujemy o sukcesie uczniów Liceum Staszica w finale 62. Olimpiady Fizycznej: spośród 11 laureatów z całej Polski Jakub Supeł, uczeń klasy II, został zwycięzcą Olimpiady, ponadto czterech innych uczniów zostało laureatami, a dwóch finalistami.
Jakub Supeł i Jakub Mrożek wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Danii w lipcu 2013.
Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zaprasza na wykłady otwarte z matematyki i informatyki adresowane do licealistów, studentów lat I-III, nauczycieli i wszystkich innych zainteresowanych:
Plakat, informacje o wykładach i mapka, jak trafić do sali 134 dostępne są na stronie http://www.csz.pw.edu.pl. Grupy zorganizowane powyżej 15 osób są proszone o zgłoszenia mailowe.
Wstęp wolny!
Finał jubileuszowego XXV Festiwalu Poezji Współczesnej odbył się 5 kwietnia 2013 roku w Liceum Staszica, w jego trakcie młodzi poeci recytowali swoje teksty.
Zwyciężyła Agnieszka Stefankiewicz z Liceum im. Jana III Sobieskiego. Na drugim miejscu uplasowała się Anna Maria Kobylińska (Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego), zaś na trzecim - Zofia Żółtek (Liceum Staszica).Z przyjemnością informujemy, że do finału XXV Festiwalu Poezji Współczesnej zostali zakwalifikowani:
Finalistom serdecznie gratulujemy.
Młodych Poetów serdecznie zapraszamy na warsztaty interpretacyjne, które odbędą się w naszej szkole 3 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00 w sali 120. Poprowadzi je wybitny Poeta, Redaktor Naczelny "Enigmy" Juliusz Erazm Bolek.
Wszystkich chętnych zapraszamy!
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy serdeczne życzenia Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły i Uczniom
Samorząd XIV LO im. Stanisława Staszica
XIV LO im. Stanisława Staszica organizuje wakacyjny obóz naukowy:
WIC – Warsztaty Informatyczno – Chemiczne 3 edycja
Termin: 17-25 sierpnia 2013
Miejsce: Mazurskie miasteczko PISZ
Pilnie potrzebne są obrazki do zamieszczenia w almanachu na XXV Festiwal Poezji Współczesnej. W tym roku tematyką ilustracji są głównie zegary, lecz te o innej treści również będą przyjmowane. Prosimy o przesyłanie obrazków do almanachu na adres poczty internetowej sekretariatu (sekretariat@staszic.waw.pl) do poniedziałku 25 marca włącznie.
Termin zgłaszania wierszy na Festiwal również mija 25 marca 2013 r., zapraszamy do przysyłania swoich prac!
Więcej informacji o Festiwalu na http://www.staszic.waw.pl/fpw
Z radością informujemy, że wśród 31 laureatów Olimpiady Informatycznej, 10 z nich to uczniowie Liceum Staszica, ponadto mamy 7 finalistów:
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Liceum Staszica współorganizuje międzynarodowy projekt Baltic Moot Court, którego I etap odbędzie się w dniach 18-24 marca 2013 w Warszawie. Koordynatorem projektu jest Pani Agnieszka Guzek.
Więcej informacji na stronie internetowej http://moot.staszic.waw.pl
Serdecznie zapraszamy młodzież szkół średnich Warszawy do wzięcia udziału w XXV Festiwalu Poezji Współczesnej. Zgłoszenia własnych 5 utworów o dowolnej tematyce z zaznaczeniem podstawowych informacji o autorze należy zgłaszać do 25 marca 2013 r. na adres: sekretariat@staszic.waw.pl.
Więcej informacji na http://www.staszic.waw.pl/fpw
Z satysfakcją informujemy, że Michał Radek, uczeń II klasy Liceum Staszica został laureatem 54. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Zajął on 11 miejsce w Polsce, co stanowi najlepszy wynik w dotychczasowej historii startów Szkoły. Uczestnika przygotowywał Pan Rafał Kita, absolwent XIV LO.
Zgodnie z regulaminem olimpiady, wynik ten zapewnia szkole prawo do skierowania na zawody okręgowe przyszłej edycji olimpiady dodatkowych dwóch zawodników (łącznie czterech).
Już w tę sobotę (9 marca), nasi Młodzi Fizycy w składzie:
wezmą udział w półfinałach Turnieju Młodych Fizyków, gdzie będą walczyć o wejście do finałów ogólnokrajowych. Zawody obędą się w Instytucie Fizyki PAN, Al. Lotników 32/46, od godziny 9:15. Zapraszamy do kibicowania naszej drużynie.
Łukasz Gładczuk
Reprezentacja szkoły siatkarek zajęła I miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Szkół Ponadgimnazjalnych. Będziemy reprezentować Ochotę w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w piłce siatkowej dziewcząt. To już drugi rok z rzędu tak duży sukces naszej szkoły.
Z satysfakcją informujemy, że do finału Olimpiady Informatycznej zakwalifikowało się aż 18 uczniów Liceum Staszica:
XIV LO ma najliczniejszą reprezentację spośród wszystkich szkół biorących udział w finale.
Gratulujemy!
Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zaprasza na wykłady otwarte z matematyki i informatyki adresowane do licealistów, studentów lat I-III, nauczycieli i wszystkich innych zainteresowanych:
Plakat, informacje o wykładach i mapka, jak trafić do sali 134 dostępne są na stronie http://www.csz.pw.edu.pl. Grupy zorganizowane powyżej 15 osób są proszone o zgłoszenia mailowe.
Wstęp wolny!
Z dumą informujemy, że Małgorzata Rutkowska, uczennica Liceum Staszica, reprezentująca Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie wodnym za motorówką zajęła trzecie miejsce i do Polski przywiozła brązowy medal. Zawody odbyły się w dniach 20-24 lutego w australijskiej miejscowości Mulwala.
Spotkanie informacyjne dla Kandydatów do klas I w roku szkolnym 2013/2014 oraz ich Rodziców odbędzie się w dwóch terminach: 15 kwietnia 2013 r. i 29 kwietnia 2013 r.
Plan spotkania:
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Bal kostiumowy wydawany z okazji 107. rocznicy utworzenie naszej Szkoły odbędzie się 12 lutego 2013 r., zostanie rozpoczęty polonezem o godz. 17.00 w auli Szkoły i potrwa do 22.00.
Uczniowie i Nauczyciele XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica
oraz Stowarzyszenie Wychowanków
Warunkiem uczestnictwa jest okazanie imiennego zaproszenia i strój z epoki Stanisława Staszica (wyjątkowo dopuszczamy garnitury i długie suknie wieczorowe).
W intencji
Stanisława Staszica,
Dyrektorów, Nauczycieli, Wychowawców i Pracowników
oraz Wychowanków
Szkoły Realnej, Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica, TPD2,
XIV LO im. K. Gottwalda, XIV LO im. S. Staszica
w 107. rocznicę utworzenia Szkoły
20 stycznia 2013 roku o godzinie 19.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w dawnym kościele szkolnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Emilii Plater róg Wspólnej.
Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. S. Staszica
w Warszawie
Relacja z wyborów i kampanii przedwyborczej pojawiać się będzie na bieżąco na stronie Staszic Kuriera. Zapraszamy!
Jak wyobrażam sobie rolę prezydenta?
Michał Paluch
Decydując się na kandydowanie, zadałem sobie pytanie: „Co to znaczy być prezydentem?”. Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Wiadomo, że prezydent pełni funkcję reprezentacyjną, ale to przecież nie wszystko. Prezydent to także ważne ogniwo łańcucha prowadzącego od pomysłu do zmiany. Prezydent wie co i jak, skupia i organizuje jak największą liczbę kompetentnych ludzi. Każdy, kto ma dobry, rozsądny pomysł, każdego autoramentu, powinien zgłosić się do prezydenta. Prezydent to ktoś, kogo warto mieć obok siebie.
Dlaczego więc wielu uczniów robi coś samemu lub nie robi w ogóle? Bo im się nie chce? Bo mimo że mają dobre pomysły, nie poświęcają czasu na ich przemyślenie? Odpowiadam: bo nie ma prezydenta, do którego ludzie zgłaszaliby się z zaufaniem.
Inicjatywa oddolna
Wiele pomysłów przepada, gdy pomysłodawca zobaczy ile pracy i latania go czeka, aby jego plan został wdrożony. Dlatego proponuję rozwiązanie wręcz szokująco banalne. Zamierzam stworzyć skrzynkę pocztową specjalnie dla Was, aby każdy, kto ma pomysł, mógł po prostu wysłać maila. Wszelkie przesłane pomysły będą rozpatrzone, a ciekawsze wejdą w etap realizacji.
Taka idea małych pomysłów pozwoli na częstsze występowanie niewielkich wydarzeń, jak LARPy, pokazy filmowe, przedstawienia. Uważam, że warto zainwestować czas i energię w częstsze organizowanie takich spotkań, a przy przepływie informacji drogą internetową byłoby to o wiele prostsze.
Kultura
Kultura – tutaj jest naprawdę dużo możliwości. Myślę, że wśród moich projektów każdy znajdzie coś dla siebie. Najpierw rywalizacja, której tak pragniemy, nie tylko konkursy gier klasycznych jak brydż, szachy, go, ale także szeroko pojęte gry planszowe i karciane (dajmy na to, Magic the Gathering). Być może uda się także zrealizować turnieje gier komputerowych (takich jak StarCraft).
Do tego proponuję połączenie przyjemnego z pożytecznym: międzyklasowe lub drużynowe mecze przedmiotowe – matematyka, fizyka, chemia, informatyka i inne (zadania i coś słodkiego – czego więcej potrzeba do szcześcia?). Całkiem możliwe do rychłej realizacji. Ciekawym pomysłem, na który natrafiłem jest zorganizowanie kolejnych debat między- czy wewnątrzszkolnych. Tutaj wiele zależy od zaangażowania jednostek i sprawa nie jest pewna, ale myślę, że chętnych będzie wielu.
Także kultura wyższa może zagościć w naszej szkole. Szkolne wyjścia do teatru albo opery mogą być doskonałym pomysłem na zadbanie o rozwój kulturalny. Co jakiś czas byłyby ogłaszane zapisy na bilety dla chętnych na grupowe eskapady.
Jeśli kultura, to też sport. Nie oszukujmy się, nie samym intelektem człowiek żyje. Dlatego wzorem Władysława IV chciałbym stworzyć bieg Staszica, długodystansowy, co najmniej 3 kilometry. Ta dziedzina wydarzeń, nierozwijana w naszej szkole, stoi przed nami otworem.
Pragnę też poruszyć kwestię reaktywacji szkolnego kanału na YouTube – Staszic News. Uważam, że wielką stratą dla szkoły i osób nią zainteresowanych jest uciszenie tego przedsięwzięcia. Ale skoro kanał ucichł, to reaktywować go można na wiele sposobów i zmienić lub rozszerzyć zakres tematów. Są osoby, cała grupa osób, którym wystarczy dać zielone światło, aby z zapałem rzucili się do roboty. To jest rola prezydenta.
Sprawy inne
Doszły mnie głosy niezadowolenia z wyłączenia szkoły z niektórych konkursów. Postaram się to naprawić. W połączeniu z ideą małych inicjatyw wystarczy, że pamięta o tym jedna osoba. Można usprawnić organizację zgłaszania chętnych do takich konkursów jak Kangur, tak, by każdy został wystarczająco wcześnie poinformowany o możliwości zapisania się.
Na koniec proponuję system wzajemnych korepetycji. Wyobrażam to sobie tak: zapisujemy się na konkretny temat, a po znalezieniu osób znających się na rzeczy ustalamy termin. Byłaby to po prostu normalna pomoc koleżeńska, ale zorganizowana na dużą skalę. Bo czy organizacja nie powinna być hasłem przewodnim prezydentury?
Pisownia oryginalna.
Moja wizja działalności samorządu
Maria Sieńko
Drodzy koledzy i koleżanki!
Nazywam się Marysia i jestem uczennicą klasy Id. W swoim programie wyborczym chciałabym Wam przedstawić wizję swojej prezydentury oraz uzasadnić, dlaczego powinniście na mnie zagłosować.
Pierwsze doświadczenia w pracy samorządowej zdobyłam w swoim gimnazjum. Przez rok pełniłam funkcję przewodniczącej szkoły. Za mojej kadencji, z powodzeniem, organizowane były różne akcje charytatywne, dyskoteki i imprezy sportowe.
Już w pierwszych dniach września postanowiłam zaangażować się w działalność samorządu w naszym liceum. Miałam okazję pomagać przy wszelkich inicjatywach, które miały miejsce w tym roku. Wiem jak funkcjonuje samorząd, znam kompetencje Senatu i Rządu. Podczas przygotowań wielu wydarzeń, poznałam zasady współpracy z Dyrekcją i pracownikami szkoły tak, aby uzyskać ich akceptację i wsparcie w realizacji naszych pomysłów. Ustępujący rząd ma świadomość wielu niedociągnięć w upływającej kadencji, których byłam świadkiem. Krytyczne spojrzenie, które wyrobiłam sobie podczas współpracy, pozwoli mi lepiej wykonywać powierzone mi obowiązki. Widząc moje zaangażowanie zaproponowano mi wystartowanie w wyborach prezydenckich. Zadeklarowana pomoc ze strony doświadczonych kolegów i koleżanek będzie dla mnie nieocenioną pomocą. W skład mojego rządu wejdą uczniowie z klas drugich, którzy już od dawna aktywnie udzielają się przy wszystkich szkolnych inicjatywach.
Za dodatkowy atut mojej kandydatury uważam to, iż jestem uczennicą klasy pierwszej. Nie myślę jeszcze o maturze, ani olimpiadach, stąd w przeciwieństwie do starszych kandydatów, będę mogła poświęcić się realizacji swojego programu. Nie chcę przedstawiać w nim tysięcy propozycji, których nie będę w stanie zrealizować. Zdaję sobie sprawę, jak dużo pracy czeka mnie w kontynuacji tylko tych przedsięwzięć, które od wielu lat stanowią nieodłączne elementy życia szkoły. Organizacja przykładowego kiermaszu książek, czy Balu Ostatkowego wymaga wielu nakładów pracy. Dodatkowo mam zamiar wprowadzić do corocznego programu kilka własnych inicjatyw.
Nic o nas, bez nas
Przeprowadzę reformę najważniejszej struktury samorządowej, czyli Senatu. Ostatnie lata pokazały, że jest on organem nieaktywnym.
Zależy mi na ścisłej współpracy z senatorami, jako przedstawicielami woli społeczności szkolnej.
Charakter każdego wydarzenia będzie przedyskutowany najpierw na forach klas, potem wśród ich przedstawicieli.
Zebrania senatu będą odbywały się regularnie, najrzadziej co dwa tygodnie i na każdym z nich można będzie przedstawić swoje pomysły, konstruktywne opinie i zagłosować w ważnych dla szkoły sprawach.
Gość Staszica
Reaktywuję pomysł „Gościa Staszica” – projektu polegającego na organizacji spotkań z wybitnymi
osobistościami świata nauki, kultury, sportu i polityki.
Medycyna
W naszym liceum od dłuższego już czasu funkcjonuje klasa o programie rozszerzonym dodatkowo o biologię i chemię. Jako jej uczennica, a także córka lekarzy interesuję się medycyną. Za sprawą rodziców mam możliwość stworzenia w szkole czegoś na kształt „koła medycznego”:
Sport
Jestem osobą aktywną. Mam uprawnienia Ratownika Wodnego i regularnie pływam. Trenuję także taniec.
Rozrywka
Na koniec coś oczywistego, a jednak wciąż pozostawiającego niedosyt - imprezy. Planuje zrobić ich tyle, ile się da.
Dobroczynność
Mówią, że jesteśmy tyle warci, ile możemy zrobić dla innych.
Tego punktu nie może więc zabraknąć w moim programie.
Pozdrawiam i liczę na wasze głosy,
Marysia Sieńko
Pisownia oryginalna.
Dnia 3 marca 2013 odbędą się eliminacje regionalne do projektu Odyseja umysłów w Liceum Staszica. Poszukujemy wolontariuszy do pomocy przy organizacji tego przedsięwzięcia. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres odyseja.staszic@gmail.com do 20 stycznia br.
Agnieszka Guzek
W Liceum Staszica odbędą się stacjonarne warsztaty przygotowujące do startu w 2 etapie Olimpiady Informatycznej w dniach 4-8 lutego 2013 r. Zgłoszenia poprzez formularz.
Joanna Śmigielska
Próbna matura z informatyki odbędzie się w piątek 11 stycznia, w salach 214 i 217.
Joanna Śmigielska
W środę 9.01 na 4 i 5 przerwie przed aulą odbędą się wybory do Młodzieżowej Radzy Dzielnicy Ochota.
Zachęcamy wszystkich do głosowania
Samorząd Uczniowski
13. stycznia, z okazji XXI finału WOŚP w naszej szkole odbędzie się turniej siatkarski. Regulamin turnieju dostępny jest tutaj.
Zapraszamy do zgłaszania się!