godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

Absolwenci

Spotkanie z kpt. Joanną Pajkowską

18 czerwca 2024 roku Stowarzyszenie wspólnie z Samorządem Uczniowskim zorganizowało spotkanie z Absolwentką naszej Szkoły, kpt. Joanną Pajkowską (matura 1977), pierwszą Polką, która opłynęła kulę ziemską w samotnym rejsie bez zawijania do portów.

Rejs rozpoczął się 23 września 2018 r. w Plymouth (Anglia) i trwał 216 dni i 16 godzin. 28 kwietnia 2019 r. zakończył się w tym samym porcie.

Trasa, licząca 29 000 mil morskich, wiodła przez Atlantyk na południe, dookoła Przylądka Dobrej Nadziei, dalej przez Ocean Południowy, dookoła Przylądka Leeuwin (Australia), południowy Pacyfik, dookoła Przylądka Horn, i powrót przez Atlantyk na półkulę północną, do Plymouth. Joanna Pajkowska żeglowała na aluminiowym jachcie „Fanfan” liczącym 40 stóp (12,19 metrów) długości.

W czasie spotkania Asia Pajkowska opowiadała o latach spędzonych w szkole, o początkach swojej żeglarskiej przygody, o staraniach, które musiała podejmować, aby nie mając własnej żaglówki startować w wielu regatach i rejsach - samotnych i wieloosobowych.

Nasza Absolwentka odpowiadała też na liczne pytania – między innymi o to, co się je w czasie kilkumiesięcznego rejsu; w jaki sposób to wszystko, co jest potrzebne, można zmieścić na tak małej łódce; w jaki sposób żeglarz oddalony tysiące mil od najbliższego lądu  może zadbać o bezpieczeństwo i czy po tylu wspaniałych przygodach planuje opisać swoje wspomnienia w książce.23 marca 2024 - upamiętnienie Ewy Macias, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.
Wisława Szymborska

Drodzy Przyjaciele,

23 marca 2024 roku, w czwartą rocznicę śmierci Ewy Macias, spotkaliśmy się, aby wspomnieć naszą Przyjaciółkę, nauczycielkę wielu pokoleń uczniów naszej Szkoły, współtwórczynię i wieloletnią Prezes naszego Stowarzyszenia.

Ewa zmarła w czasie pandemii. Wielu z nas pragnęło, ale nie mogło towarzyszyć Jej w ostatniej drodze, dlatego teraz zorganizowaliśmy Wieczór Jej pamięci.

Wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu, tym, którzy podzielili się z nami wspomnieniami, zdjęciami, a także wsparli Stowarzyszenie wpłatami bardzo dziękujemy.

Relację video ze spotkania można zobaczyć tutaj:  https://fb.watch/r2mfIK6tuQ/

Można odejść na zawsze, by stale być blisko

ks. Jan Twardowski

Występ Chóru we Lwowie

W dniach 22-25 września 2018 r. młodzież i absolwenci zrzeszeni w chórze SONUS INNUMERABILES XIV Liceum im. S. Staszica byli we Lwowie, gdzie w niedzielę, 23 września, wystąpili z koncertem w Katedrze Lwowskiej. Obecny na koncercie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wyrażał zachwyt i zadowolenie z występu naszego chóru.

Serdeczne przyjęcie w Katedrze spowodowało, że chór spontanicznie dał koncert na lwowskim rynku. Wśród licznie zgromadzonych byli zarówno mieszkańcy Lwowa, jak i turyści.

Przy okazji pobytu we Lwowie młodzież oddała hołd wielkim Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Składano kwiaty na grobach i pod tablicami pamiątkowymi na Cmentarzu Orląt i Łyczakowskim. Zwiedzano Lwów z polskim przewodnikiem, w tym m.in. katedry katolickie.

Wyjazd chóru był współfinansowany przez Fundację PKO Banku Polskiego, która przyznała darowiznę.

Zdjęcie chóru 1

Zdjęcie chóru 2

Zdjęcie chóru 3