W najbliższą środę (25 października) odbędzie się pierwsze tej jesieni duże wydarzenie kulturalne w naszej szkole - koncert Kwartetu Prima Vista. Impreza rozpocznie się o godzinie 18:00 w szkolnej auli. Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli oraz osoby towarzyszące.Oto krótka charakterystyka zespołu:

Kwartet "Prima Vista" należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej – Sinfonii Varsovia. W repertuarze zespołu znajdują się kwartety Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Dvořaka, Borodina, Szymanowskiego. Zespół wykonuje również z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX w. Koncertował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, w Warszawskiej Zachęcie, Belwederze, był również gościem Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Odbył tournée po Niemczech, Japonii, USA, Kanadzie, Korei Płd.

Prima Vista często wykonuje kameralne wersje koncertów fortepianowych Chopina z takimi solistami jak Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny, a także kameralną wersję Czterech pór roku Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką i Janem Staniendą. Członkowie Kwartetu Prima Vista są również cenionymi muzykami studyjnymi. Brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego. Towarzyszyli w nagraniach płyt wielu muzyków jazzowych m.in. Henryka Miśkiewicza, Andrzeja Jogodzińskiego i Krzysztofa Herdzina oraz takich wykonawców jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Tytus Wojnowicz i Michał Bajor. Zespół nagrał 11 płyt CD, z których pięć otrzymało nominacje a trzy nagrodę Fryderyk (Vivaldi: Cztery pory roku z Konstantym A. Kulką, The best of Chopin z Piotrem Palecznym, Koncerty fortepianowe Bacha z Tamarą Granat i Waldemarem Malickim). Dwa albumy (4 Pory roku i Koncert e-moll Chopina) zdobyły również tytuł „Platynowej płyty”. Od maja 2003 r. Kwartet Prima Vista działa jako samodzielny zespół w ramach Warszawskiej Opery Kameralnej.

Krzysztof Bzówka – skrzypce. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Henryka Palulisa. Od 1987 roku był członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia, a od 1997 solistą tejże orkiestry.

Józef Kolinek – skrzypce. Jego pierwszym pedagogiem była prof. Marta Suchecka. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 grał w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

Dariusz Kisieliński – altówka. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Michała Trojanowskiego i w klasie altówki prof. Błażeja Sroczyńskiego. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego w Poznaniu w 1985 r. Od 1988 grał w Sinfonii Varsovii.

Jerzy Muranty – wiolonczela. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza i prof. Jerzego Andrzejczaka. Był koncertmistrzem wiolonczel w orkiestrze Warszawska Sinfonietta oraz w Polskiej Orkiestrze Radiowej. Następnie grał w Sinfonii Varsovia oraz w Menuhin Festival Orchestra.

za portalem kazimierzdolny.pl