8 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Kultura 2.0", które organizowane we współpracy z Mirkiem Makowskim, absolwentem wydziału historycznego UW – który w latach 80. był fotografem, projektantem i obserwatorem polskiego rocka (http://www.pracownia52.pl).

Tematem spotkania będzie kultura niezależna, a w szczególności muzyka rockowa lat 80. oraz porównanie jej ówczesnego stanu, dokonań i ograniczeń – z procesami , które obserwujemy dziś.

Kiedy: 8 kwietnia 2008, godz. 19.00

Gdzie: Stara Drukarnia przy ul. Ogrodowej 31/35 (róg Żelaznej), w pobliżu Klubokawiarnii Chłodna 25, w Warszawie

Wstęp wolny.


Uczestnicy będą szukać różnic i podobieństw w funkcjonowaniu i recepcji muzyki wtedy i dzisiaj, w czasach „kultury 2.0". Czy z funkcjonowania kultury wówczas można dzisiaj czerpać wzór? Czy podobnie traktowano kwestie własności intelektualnej, czy istniało wówczas piractwo?

Wreszcie czym było – w świetle funkcjonującego dziś prawa autorskiego – nagminne rejestrowanie przez młodych ludzi – koncertów ich ulubionych wykonawców? Koncertów i muzyki dodajmy – zwykle praktycznie wcale, lub śladowo pojawiającej się w PRL-owskich mediach.

Drugim wątkiem będzie kwestia archiwizacji ówczesnej kultury. Czy łatwo jest dotrzeć do materiałów z tamtych lat? Czy na przeszkodzie stają prawa autorskie? Jak archiwizować kulturę popularną?

Spotkanie rozpocznie się koncertem retro-punkowej grupy LD50 (http://www.ld50punk.pl/). Pokażemy również zdjęcia z lat 80. z kolekcji Mirka Makowskiego.

Goścmi spotkania będą:

 • Robert Jarosz – dziennikarz, wydawca, animator kultury; ostatnio współwydawca znakomicie przygotowanej, praktycznie pionierskiej edycji nagrań grupy „Siekiera" z 1984 r.
  http://www.zjarocina.pl/
 • Tomek Lipiński – muzyk i autor tekstów zalożyciel grup takich jak m.in. Brygada Kryzys, Tilters
  http://www.tilters.pl/
 • Michał Szymański – archiwista-amator, dokumentujący wczesne lata polskiego punka, reggae i rocka
  http://www.mitologie.pl/michasz/main.php
 • Marcin Jacobson - debiutujący kiedyś w klubie „Żak" w Gdańsku DJ (lata 70.), później manager wielu zespołów rockowych w czasach PRL-u (w tym grup tzw. Muzyki Młodej Generacji, a też innych: Dżem, Krzak, TSA…), dziś: wydawca i nadal manager
  http://www.jacobson.pl/

Spotkania “Kultura 2.0” prowadzą Mirek Filiciak i Alek Tarkowski we współpracy z Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym.
Mirek Filiciak jest medioznawcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Alek Tarkowski jest socjologiem pracującym w ICM UW, gdzie koordynuje projekt Creative Commons Polska. Razem piszą bloga “Kultura 2.0”

Zapraszamy!