Na prośbę uczniów i ich rodziców biblioteka szkolna XIV LO im. Stanisława Staszica zorganizowała 14 grudnia 2018 roku Konkurs Poezji Śpiewanej.

Udało się pozyskać profesjonalne jury w składzie:

  • Antonina Krzysztoń (przewodnicząca),
  • Ola Siewko (red. naczelna miesięcznika "Cogito"),
  • Łukasz Czyż (absolwent XIV LO, student Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie musicalu, reżyser szkolnych spektakli).

W rywalizacji wzięło udział siedem osób: Katarzyna Banecka, Przemysław Matyszkiel, Julianna Janaszek, Agata Lustyk, Izabela Ożdżeńska, Krystyna Bitner, Aleksandra Michalska. Publiczność dopisała. Stanowili ją przede wszystkim uczniowie XIV LO kibicujący swoim koleżankom i kolegom, a także rodziny i bliscy uczestników. Każdy z wykonawców prezentował po dwie piosenki należące do szeroko rozumianego gatunku poezji śpiewanej. Repertuar uczestników obejmował zarówno piosenkę literacką, aktorską, musicalową, jak i nawet pop i rock. Interpretację tego, co jest poezją śpiewaną, a co nią nie jest, pozostawiliśmy samym śpiewającym. Występy spotkały się z dobrym przyjęciem widowni i budziły emocje. Po występach, w bibliotece szkolnej, odbyło się posiedzenie jury.

Ostatecznie jury, po długich i burzliwych obradach, przyznało trzy równorzędne pierwsze nagrody:

  • Krystynie Bitner,
  • Juliannie Janaszek,
  • Agacie Lustyk.

Przewodnicząca, wybitna wokalistka reprezentująca właśnie gatunek poezji śpiewanej, Antonina Krzysztoń – podkreślała wysoki poziom artystyczny konkursu i różnorodność zaprezentowanych utworów. Wręczono nagrody książkowe oraz płyty, zwyciężczynie otrzymały m.in. najnowszą płytę jurorki, „Pieczęć”. Były także nagrody dla pozostałych uczestników. Jedną ze zwyciężczyń, Juliannę Janaszek, dodatkowo wyróżnił przedstawiciel Rady Rodziców, pan Krzysztof Sutkowski.

Nagrody ufundowały Rada Rodziców i redakcja ogólnopolskiego czasopisma „Cogito”.

Konkurs tak spodobał się uczestnikom, publiczności i jurorom, że postanowiliśmy zorganizować oddzielny koncert laureatów (który odbędzie się 25 stycznia 2019 roku w szkolnej auli), zaplanować jeszcze jeden konkurs poezji śpiewanej w XIV LO, tym razem międzyszkolny, a redaktor naczelna „Cogito” zaproponowała napisanie o naszym konkursie w ogólnopolskim, młodzieżowym czasopiśmie oraz zamieszczenie zdjęć z imprezy.


Dorota Nosowska