Nasza szkoła realizuje projekt Comenius (2013 – 2015) wspólnie ze szkołami z Włoch i Turcji. Tematem projektu jest wykorzystanie oprogramowania SAGE do rozwiązywania problemów matematycznych. W dniach 1 - 8 grudnia 2013r.  w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu. Gościliśmy w Szkole 8 nauczycieli i 19 uczniów z Włoch, Turcji i Niemiec.

Comenius zdjęcie grupowe

Tematem przewodnim spotkania grupy Comenius była teoria chaosu. Cała polsko-niemiecko-turecko-włoska grupa uczestniczyła w tygodniowym programie, którego celem była realizacja projektu,  a także poznanie się młodych ludzi i nawiązanie przyjacielskich relacji jak również pogłębienie wiedzy na temat Polski i odwiedzenie ważnych miejsc Warszawy. Młodzież zwiedziła Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historyczne Warszawy, uczestniczyła w Niewidzialnej Wystawie i odwiedziła Centrum Nauki Kopernik, a na Wydziale MINI PW oglądała pokazy robotów.

Spacerowaliśmy po Centrum i Starym  Mieście, w programie była także przejażdżka po mieście wynajętym tramwajem. W sobotę młodzież  wzięła udział w grze miejskiej. Goście uczestniczyli w lekcjach szkolnych języka angielskiego, mogli nauczyć się poloneza, podczas pokazów w strojach z epoki, uczestniczyli w warsztatach robienia pierogów i pieczenia szarlotki, a także wysłuchali koncertu piosenek wykonanych przez uczniów naszej Szkoły.

W ramach realizacji projektu nasi uczniowie przygotowali wiele ciekawych prezentacji, odbyło się 5 godzin wykładów – w tym trzygodzinny wykład na temat teorii chaosu oraz 10 godzin warsztatów, w czasie których uczniowie poznawali język Phyton i oprogramowanie Sage.

Uczniowie naszej Szkoły prezentowali gościom  polskie miasta, zabytki, przyrodę, folklor, obyczaje, sylwetki sławnych polaków a także przeprowadzili dla gości mini lekcję języka polskiego.  Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń, pozwoliło poznać Polskę, Warszawę, wspólnie się bawić i uczyć, zebrać nowe doświadczenia a przede wszystkim zdobyć nowych przyjaciół, jako że nasza młodzież gościła uczniów w swoich domach. Kolejne spotkania młodzieży w ramach projektu odbędą się wiosną w Turcji a potem latem we Włoszech.

Spotkanie zostało dofinansowane przez program Comenius Uczenie się przez całe życie, Partnerskie Projekty Szkół.