godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

Aktualności ze Stycznia 2014

31 January 2014

Rząd Piotra Sochaczewskiego

Senat

Na posiedzeniu Senatu 31 stycznia 2014 roku rozpoczęła się kadencja Piotra Sochaczewskiego na stanowisku Prezydenta Samorządu. Powołał on Rząd w następującym składzie:

Zastępca Prezydenta - Marianna Wyszyńska
1. Komisarz Michał Radek
2. Komisarz Andrzej Gruza
3. Komisarz Oliwia Gadomska
4. Komisarz Klaudia Szymańska
5. Komisarz Karol Šnapko

Jako Członkowie Rządu z ramienia Senatu zostali powołani:

  • Sekretarz Karolina Leszczyńska
  • Skarbnik Anna Woźnica
29 January 2014

Próba generalna szopki

Serdecznie zapraszamy absolwentów na próbę generalną szopki studniówkowej, która odbędzie się w piątek 31 stycznia 2014 o godz. 18.00 w Auli Liceum.

Organizatorzy

29 January 2014

Wybory prezydenckie

21.01.2014r. I tura wyborów, 28.01.2014r. II tura na urząd Prezydenta Samorządu Szkolnego
28 January 2014

Wyniki wyborów prezydenckich 2014

Prezydentem Samorządu został Piotr Sochaczewski, uzyskawszy 132 głosy. Karol Šnapko zdobył 117 głosów. 43 głosy były nieważne, frekwencja wyniosła 54,3%

24 January 2014

Debata wyborcza - II tura

Debata z uczestnictwem kandydatów zakfalifikowanych do II tury wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższy poniedziałek (27.01) na siódmej godzinie lekcyjnej (godz. 14:00).

Debatę poprowadzą Maria Sieńko oraz Michał Fulara.

19 January 2014

Przypomnienie przedwyborcze dla kandydatów

Senat

Przypominamy, że zgodnie z ordynacją wyborczą par. 8 ust. 5. "Kandydaci mają obowiązek uprzątnąć lub usunąć uprzednio rozpowszechnione materiały przed dniem głosowania.".

Zgodnie z doprecyzowaniem tego zapisu przez Komisję Odwoławczą, ma to zastosowanie już 24 godziny przed tym dniem i dotyczy wszystkich materiałów, także niematerialnych, które treścią odwołują się lub mogą odwoływać się do czynności agitacji. Dotyczy to zarówno budynku Szkoły, jak i sieci Internet. Zgodnie z zapisami par. 8 ust. 6. "Kandydaci, którzy nie będą przestrzegać zasad opisanych w par. 8 ust. 1-5, będą skreślani z listy kandydatów przez Przewodniczącego Komisji Wyborczej, z możliwością odwołania się od tej decyzji do Komisji Odwoławczej w terminie nieprzekraczającym jednego dnia od jej ogłoszenia.".

Od zapisów par. 8 ust. 4 "W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione." wprowadza się wyjątek - wyłącza się spod tego zakazu Aulę LO od godziny 14.00 do czasu zakończenia debaty wyborczej.

19 January 2014

Harmonogram wyborów ustalony przez Komisję Wyborczą

Senat

Głosowanie odbędzie się we wtorek 21 stycznia 2014 roku w auli w trakcie przerw od godz. 9.00 do godz. 14.05. SPISeG nie zostanie wykorzystany przez Komisję, głosujący oddadzą głosy na kartach wyborczych poprzez wrzucenie do urny.

Głosowanie w ramach ewentualnej drugiej tury wyborów odbędzie się we wtorek 28 stycznia 2014 roku zgodnie z harmonogramem tury pierwszej.

16 January 2014

Debata wyborcza

Debata z uczestnictwem wszystkich kandydatów najbliższych wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższy poniedziałek (20.01) na siódmej godzinie lekcyjnej (godz. 14:00).

Debatę poprowadzą Maria Sieńko oraz Michał Fulara.

15 January 2014

Staszic najlepszy w Warszawie, III w kraju!

Liceum Staszica już trzeci raz z rzędu okazało się najlepsze w Warszawie w rankingu "Perspektyw". W rankingu ogólnopolskim Staszic znalazł się na podium, na zaszczytnym III miejscu.

Gratulujemy Uczniom i Gronu Pedagogicznemu i życzymy dalszych sukcesów!

Ranking Perspektyw 2014

fot. Krzysztof Wojciewski/Perspektywy

10 January 2014

Bal karnawałowy dla Absolwentów

Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły im. Stanisława. Staszica serdecznie zaprasza Absolwentów z Rodziną i Przyjaciółmi na zabawę karnawałową, którą organizuje 8 lutego 2014 r. w hotelu „Gromada” przy ul. 17 Stycznia.

Szczegółowych informacji dotyczących rezerwacji miejsc i kosztów udziela koleżanka Krystyna Lipińska – skarbnik Stowarzyszenia.

kontakt: krysialip@gmail.com
tel: 501-446-556, 791-976-092

9 January 2014

Projekt Comenius

Przez pierwszy tydzień grudnia gościliśmy w naszej szkole 8 nauczycieli i 19 uczniów z Włoch, Turcji i Niemiec. Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu Comenius (2013- 2015). Następne spotkania odbędą się wiosną w Turcji i latem we Włoszech. Celem projektu jest wykorzystanie oprogramowania SAGE do rozwiązywania problemów matematycznych.
Tematem przewodnim spotkania w Warszawie była teoria chaosu. W związku z tym razem z naszymi rówieśnikami uczestniczyliśmy w trzygodzinnym wykładzie na jej temat. Przez dziesięciogodzinne szkolenie zapoznawaliśmy się z językiem Phyton. Oprócz tego zaprosiliśmy naszych gości na lekcje języka polskiego i angielskiego. Wspólnie zatańczyliśmy poloneza w strojach z epoki, uczestniczyliśmy w warsztatach robienia pierogów i pieczenia szarlotki, a także koncercie wykonanym przez uczniów naszej Szkoły. Zwiedziliśmy również Muzeum Historyczne Warszawy, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wzięliśmy udział w Niewidzialnej Wystawie i odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, a na Wydziale MINI PW oglądaliśmy pokazy robotów.

Staraliśmy się zapoznać gości z naszą kulturą.
Pokazać zabytki, przyrodę i obyczaje.
Mamy nadzieję, że pozytywne wspomnienia związane z Polską i z naszą Szkołą będą towarzyszyć niemiecko-turecko-włoskiej grupie przez długi czas...

kb
9 January 2014

Turniej Siatkówki WOŚP

Sztab WOŚP przy XIV LO serdecznie zaprasza na turniej siatkówki, który odbędzie się 12 stycznia w naszej Szkole. Nie czekajcie! Dobierzcie się w Wasze najlepsze trójki i wysyłajcie zgłoszenia jak najszybciej. W każdej drużynie musi być przynajmniej jedna dziewczyna. Zapisy potrwają do soboty włącznie. Dla zwyciężców przewidujemy upominki.

Zgłoszenia wysyłajcie na wosp.staszic@gmail.com (odeślemy potwierdzenie)

Przykładowy formularz:

Temat: WOŚP - turniej siatkówki
Treść:

  • Nazwa drużyny:
  • Numer telefonu do kapitana:
  • Zawodnicy:

9 January 2014

Msza Święta z okazji 108. rocznicy utworzenia szkoły

W intencji


Stanisława Staszica,
Dyrektorów, Nauczycieli,
Wychowawców
i Pracowników
oraz
Wychowanków

Szkoły Realnej, Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica,
TPD 2, XIV LO im. K. Gottwalda,
XIV LO im. S. Staszica w Warszawie

w 108. rocznicę utworzenia Szkoły

12 stycznia 2014 roku o godzinie 19.00 odprawiona zostanie uroczysta
Msza Święta w dawnym kościele szkolnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
przy ulicy Emilii Plater róg Wspólnej

Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. S. Staszica w Warszawie

7 January 2014

Wybory prezydenckie 2013/2014

Senat

Zapraszamy do zapoznania się z Ordynacją wyborczą na urząd Prezydenta na rok szkolny 2013/2014 z poźn. zm. uchwaloną przez Senat 7 stycznia 2014 r. i znowelizowaną 8 oraz 20 stycznia 2014 r. Niniejszym Uchwała Senatu "Ordynacja o Wyborach Prezydenta na rok szkolny 2013/2014" z dnia 16.12.2013 r. zostaje uchylona. Wybory na urząd Prezydenta odbędą się 21 stycznia 2014 r.

Przewodniczącym Komisji Wyborczej jest Prezydent - Maria Sieńko. Z grona Senatorów zostali wybrani członkowie Komisji Wyborczej. Komisarzami zostali: Senator klasy 3c, Jan Michalski i Marszałek Senatu, Piotr Marek Sławek. Kandydaci na Prezydenta zgłaszają swoje kandydatury do Marszałka Senatu w terminie do 14 stycznia 2014 roku.

Marszałek Senatu

3 January 2014

Zmarła Alina Tabakowa

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci


Pani Profesor Aliny Tabakowej


wieloletniej nauczycielki języka rosyjskiego
w naszym Liceum.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy serdecznego współczucia.


Społeczność XIV Liceum im. Stanisława Staszica

3 January 2014

Podziękowania dla szkolnego koła Caritas

Dziękuję z głębi serca szkolnemu kołu Caritas za dary złożone ne rzecz potrzebującej rodzinie uciekinierów z Syrii w imieniu rodziny i sióstr urszulanek.

s. Katarzyna Purska

2 January 2014

Pierwszy etap konkursu matematycznego Pangea

Pangea Konkurs Matematyczny

Pierwszy etap odbędzie się 10 stycznia 2014. Arkusze zadań zostaną wysłane do szkół biorących udział w konkursie. Szkoła, która bierze udział w konkursie jest odpowiedzialna za przebieg I-go Etapu.

Pierwszy etap konkursu zawiera 15 zadań o różnym stopniu trudności.

Karty odpowiedzi i testy zostaną dostarczone do szkół przed Konkursem w oddzielnych kopertach. Testy są tajne do chwili rozpoczęcia Konkursu, który powinien nastąpić o godzinie 9:00. W wyjątkowych sytuacjach Organizator może wyrazić zgodę na wcześniejsze rozpoczęcie Konkursu, jednak nie wcześniej niż o godzinie 8:20.

Otwarcie kopert następuje w obecności uczestników Konkursu. Otwarcie ma miejsce bezpośrednio po naniesieniu danych identyfikacyjnych na kartach odpowiedzi przez uczestników Konkursu.

Każdy uczestnik powinien prawidłowo wypełnić kartę odpowiedzi wpisująć dane osobowe. Organizator konkursu nie sprawdzi karty odpowiedzi jeśli nie zostanie ona poprawnie podpisana.

Uczestnikom zabrania się opuszczania sali nie wcześniej niż po upływie 45 minut od otrzymania testów. W wyjątkowych sytuacjach, czyli w przypadku opuszczenia sali przed upływem 45-ciu minut od otrzymania testu, uczeń jest zobowiązany do pozostawienia testu w sali.

1 January 2014

Stypendia UWC dla pierwszoklasistów

UWC

Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego (http://www.uwc.org.pl/) podejmuje starania o dwuletnie stypendia (50%–100%) w renomowanych zagranicznych szkołach średnich z internatem dla kandydatów - uczniów klas pierwszych Liceum.

15 stycznia mija termin składania aplikacji.

Serdecznie zachęcamy!

 

Stypendia pokrywają do 100% kosztów nauki, zakwaterowania oraz wyżywienia. Stypendia przyznawane są na dwa ostatnie lata nauki w szkole średniej. Nauka w szkołach brytyjskich kończy się maturą międzynarodową International Baccalaureate (IB) lub egzaminami A-level, zaś w szkołach UWC maturą międzynarodową International Baccalaureate (IB).

Warunki formalne

Kandydaci powinni spełniać następujące warunki:

  • uczeń/uczennica I klasy liceum ogólnokształcącego,
  • średnia ocen na świadectwie gimnazjalnym minimum 4,5,
  • wynik testu gimnazjalnego (średnia z części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej) minimum 80%,
  • dobra znajomość języka angielskiego,
  • udokumentowane szerokie zainteresowania i osiągnięcia.

Wysokość stypendium

Dokładną wysokość stypendium określa Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata wraz z poszczególnymi szkołami UWC na podstawie zarobków rodziców kandydata. Podczas finału kwalifikacji, rodzice są zobowiązani przedstawić zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości zarobków. Kandydaci, których rodzice zarabiają mniej niż 85 000 zł rocznie, są uprawnieni do pełnego stypendium (100%). Jeśli łączny dochód rodziny jest wyższy, może ona zostać poproszona o współfinansowanie nauki kandydata, proporcjonalnie do wysokości zarobków.

1 January 2014

Nowy Rok 2014

2014

Gdy kończy się rok pełen zdarzeń, zdobywania wiedzy i sukcesów, w tym ostatnim dniu zapominamy o naszych troskach, z nadzieją patrząc na kolejne cztery kwartały, ledwie zarysowane przez marzenia i daty w terminarzu...

W tę noc, gdy odchodzi przeszłość, dając miejsce przyszłości, życzymy wszystkim Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom, Uczniom, a także wszystkim osobom związanym ze Szkołą chwili zapomnienia, momentu na podsumowanie, minuty na plany i całego roku poświęconego entuzjastycznej realizacji swojej wizji siebie.

Wraz z nowym rokiem uruchomiliśmy nową wersję strony Liceum. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

Zespół webmasterów XIV LO