godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

24 January 2013

Prezydent wybrany

Prezydentem Samorządu Uczniowskiego została Maria Sieńko zdobywając 171 głosów. Michał Paluch uzyskał 165 głosów, zaś 22 głosy były nieważne.
22 January 2013

Wybory powtórzone

Decyzją Dyrekcji XIV LO, wybory na stanowisko Prezydenta Samorządu Uczniowskiego zostają unieważnione. Decyzja została podjęta na mocy niezgodności e-głosowania z ordynacją wyborczą. Kolejne wybory odbędą się w czwartek 24 stycznia w sali 115 od 3 do 6 przerwy.
21 January 2013

Wybory prezydenckie 2013

Wybory prezydenckie odbędą się 22 stycznia 2013 od 3 do 6 przerwy w auli. Przypominamy o zabraniu ze sobą legitymacji.
18 January 2013

Msza święta

 W intencji

Stanisława Staszica,

Dyrektorów, Nauczycieli, Wychowawców i Pracowników
oraz Wychowanków
Szkoły Realnej, Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica, TPD2,
XIV LO im. K. Gottwalda, XIV LO im. S. Staszica

w 107. rocznicę utworzenia Szkoły

20 stycznia 2013 roku o godzinie 19.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w dawnym kościele szkolnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Emilii Plater róg Wspólnej.

Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. S. Staszica
w Warszawie

15 January 2013

Kandydaci na Prezydenta

Na stanowisko Prezydenta Samorządu Uczniowskiego kandydują: Wybory odbędą się 22 stycznia 2013 r.

Relacja z wyborów i kampanii przedwyborczej pojawiać się będzie na bieżąco na stronie Staszic Kuriera. Zapraszamy!

 

Jak wyobrażam sobie rolę prezydenta?

Michał Paluch

Decydując się na kandydowanie, zadałem sobie pytanie: „Co to znaczy być prezydentem?”. Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Wiadomo, że prezydent pełni funkcję reprezentacyjną, ale to przecież nie wszystko. Prezydent to także ważne ogniwo łańcucha prowadzącego od pomysłu do zmiany. Prezydent wie co i jak, skupia i organizuje jak największą liczbę kompetentnych ludzi. Każdy, kto ma dobry, rozsądny pomysł, każdego autoramentu, powinien zgłosić się do prezydenta. Prezydent to ktoś, kogo warto mieć obok siebie.

Dlaczego więc wielu uczniów robi coś samemu lub nie robi w ogóle? Bo im się nie chce? Bo mimo że mają dobre pomysły, nie poświęcają czasu na ich przemyślenie? Odpowiadam: bo nie ma prezydenta, do którego ludzie zgłaszaliby się z zaufaniem.

Inicjatywa oddolna

Wiele pomysłów przepada, gdy pomysłodawca zobaczy ile pracy i latania go czeka, aby jego plan został wdrożony. Dlatego proponuję rozwiązanie wręcz szokująco banalne. Zamierzam stworzyć skrzynkę pocztową specjalnie dla Was, aby każdy, kto ma pomysł, mógł po prostu wysłać maila. Wszelkie przesłane pomysły będą rozpatrzone, a ciekawsze wejdą w etap realizacji.

Taka idea małych pomysłów pozwoli na częstsze występowanie niewielkich wydarzeń, jak LARPy, pokazy filmowe, przedstawienia. Uważam, że warto zainwestować czas i energię w częstsze organizowanie takich spotkań, a przy przepływie informacji drogą internetową byłoby to o wiele prostsze.

Kultura

Kultura – tutaj jest naprawdę dużo możliwości. Myślę, że wśród moich projektów każdy znajdzie coś dla siebie. Najpierw rywalizacja, której tak pragniemy, nie tylko konkursy gier klasycznych jak brydż, szachy, go, ale także szeroko pojęte gry planszowe i karciane (dajmy na to, Magic the Gathering). Być może uda się także zrealizować turnieje gier komputerowych (takich jak StarCraft).

Do tego proponuję połączenie przyjemnego z pożytecznym: międzyklasowe lub drużynowe mecze przedmiotowe – matematyka, fizyka, chemia, informatyka i inne (zadania i coś słodkiego – czego więcej potrzeba do szcześcia?). Całkiem możliwe do rychłej realizacji. Ciekawym pomysłem, na który natrafiłem jest zorganizowanie kolejnych debat między- czy wewnątrzszkolnych. Tutaj wiele zależy od zaangażowania jednostek i sprawa nie jest pewna, ale myślę, że chętnych będzie wielu.

Także kultura wyższa może zagościć w naszej szkole. Szkolne wyjścia do teatru albo opery mogą być doskonałym pomysłem na zadbanie o rozwój kulturalny. Co jakiś czas byłyby ogłaszane zapisy na bilety dla chętnych na grupowe eskapady.

Jeśli kultura, to też sport. Nie oszukujmy się, nie samym intelektem człowiek żyje. Dlatego wzorem Władysława IV chciałbym stworzyć bieg Staszica, długodystansowy, co najmniej 3 kilometry. Ta dziedzina wydarzeń, nierozwijana w naszej szkole, stoi przed nami otworem.

Pragnę też poruszyć kwestię reaktywacji szkolnego kanału na YouTube – Staszic News. Uważam, że wielką stratą dla szkoły i osób nią zainteresowanych jest uciszenie tego przedsięwzięcia. Ale skoro kanał ucichł, to reaktywować go można na wiele sposobów i zmienić lub rozszerzyć zakres tematów. Są osoby, cała grupa osób, którym wystarczy dać zielone światło, aby z zapałem rzucili się do roboty. To jest rola prezydenta.

Sprawy inne

Doszły mnie głosy niezadowolenia z wyłączenia szkoły z niektórych konkursów. Postaram się to naprawić. W połączeniu z ideą małych inicjatyw wystarczy, że pamięta o tym jedna osoba. Można usprawnić organizację zgłaszania chętnych do takich konkursów jak Kangur, tak, by każdy został wystarczająco wcześnie poinformowany o możliwości zapisania się.

Na koniec proponuję system wzajemnych korepetycji. Wyobrażam to sobie tak: zapisujemy się na konkretny temat, a po znalezieniu osób znających się na rzeczy ustalamy termin. Byłaby to po prostu normalna pomoc koleżeńska, ale zorganizowana na dużą skalę. Bo czy organizacja nie powinna być hasłem przewodnim prezydentury?

Pisownia oryginalna.

 

 

Moja wizja działalności samorządu

Maria Sieńko

Drodzy koledzy i koleżanki!

Nazywam się Marysia i jestem uczennicą klasy Id. W swoim programie wyborczym chciałabym Wam przedstawić wizję swojej prezydentury oraz uzasadnić, dlaczego powinniście na mnie zagłosować.

Pierwsze doświadczenia w pracy samorządowej zdobyłam w swoim gimnazjum. Przez rok pełniłam funkcję przewodniczącej szkoły. Za mojej kadencji, z powodzeniem, organizowane były różne akcje charytatywne, dyskoteki i imprezy sportowe.

Już w pierwszych dniach września postanowiłam zaangażować się w działalność samorządu w naszym liceum. Miałam okazję pomagać przy wszelkich inicjatywach, które miały miejsce w tym roku. Wiem jak funkcjonuje samorząd, znam kompetencje Senatu i Rządu. Podczas przygotowań wielu wydarzeń, poznałam zasady współpracy z Dyrekcją i pracownikami szkoły tak, aby uzyskać ich akceptację i wsparcie w realizacji naszych pomysłów. Ustępujący rząd ma świadomość wielu niedociągnięć w upływającej kadencji, których byłam świadkiem. Krytyczne spojrzenie, które wyrobiłam sobie podczas współpracy, pozwoli mi lepiej wykonywać powierzone mi obowiązki. Widząc moje zaangażowanie zaproponowano mi wystartowanie w wyborach prezydenckich. Zadeklarowana pomoc ze strony doświadczonych kolegów i koleżanek będzie dla mnie nieocenioną pomocą. W skład mojego rządu wejdą uczniowie z klas drugich, którzy już od dawna aktywnie udzielają się przy wszystkich szkolnych inicjatywach.

Za dodatkowy atut mojej kandydatury uważam to, iż jestem uczennicą klasy pierwszej. Nie myślę jeszcze o maturze, ani olimpiadach, stąd w przeciwieństwie do starszych kandydatów, będę mogła poświęcić się realizacji swojego programu. Nie chcę przedstawiać w nim tysięcy propozycji, których nie będę w stanie zrealizować. Zdaję sobie sprawę, jak dużo pracy czeka mnie w kontynuacji tylko tych przedsięwzięć, które od wielu lat stanowią nieodłączne elementy życia szkoły. Organizacja przykładowego kiermaszu książek, czy Balu Ostatkowego wymaga wielu nakładów pracy. Dodatkowo mam zamiar wprowadzić do corocznego programu kilka własnych inicjatyw.

Nic o nas, bez nas

Przeprowadzę reformę najważniejszej struktury samorządowej, czyli Senatu. Ostatnie lata pokazały, że jest on organem nieaktywnym.

Zależy mi na ścisłej współpracy z senatorami, jako przedstawicielami woli społeczności szkolnej.

Charakter każdego wydarzenia będzie przedyskutowany najpierw na forach klas, potem wśród ich przedstawicieli.

Zebrania senatu będą odbywały się regularnie, najrzadziej co dwa tygodnie i na każdym z nich można będzie przedstawić swoje pomysły, konstruktywne opinie i zagłosować w ważnych dla szkoły sprawach.

Gość Staszica

Reaktywuję pomysł „Gościa Staszica” – projektu polegającego na organizacji spotkań z wybitnymi
osobistościami świata nauki, kultury, sportu i polityki.

 • Mam możliwość skontaktowania się z wieloma takimi ludźmi, w czym także otrzymałam deklarację pomocy.
 • Zostały mi przekazane ankiety, w których starsze roczniki wskazały już potencjalnych gości.
 • Dam możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie pierwszoklasistom za pomocą sondy na stronie szkoły.

Medycyna

W naszym liceum od dłuższego już czasu funkcjonuje klasa o programie rozszerzonym dodatkowo o biologię i chemię. Jako jej uczennica, a także córka lekarzy interesuję się medycyną. Za sprawą rodziców mam możliwość stworzenia w szkole czegoś na kształt „koła medycznego”:

 • wykłady z kadrą naukową Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
 • dyskusje na tematy etyki i innowacyjności w medycynie,
 • laboratoria,
 • filmy i pokazy.

Sport

Jestem osobą aktywną. Mam uprawnienia Ratownika Wodnego i regularnie pływam. Trenuję także taniec.

 • Moim marzeniem jest stworzenie w szkole grupy tanecznej.
 • Chciałabym, żeby odbyło się możliwie najwięcej wydarzeń sportowych.
 • Oprócz popularnych dyscyplin jestem otwarta także na te typowo „staszicowe”, zdecydowanie nie może zabraknąć turniejów szachowych i brydżowych, które stanowią nieodłączną część tradycji naszej szkoły.
 • Przeprowadzę ankietę, w której będę chciała poznać wasze propozycje. Chętnie przyjmę także każdą pomoc.

Rozrywka

Na koniec coś oczywistego, a jednak wciąż pozostawiającego niedosyt - imprezy. Planuje zrobić ich tyle, ile się da.

 • Klasyka: koncerty, tradycyjny Bal Ostatkowy.
 • Połowinki: jesteśmy jedną z nielicznych szkół, która nie ma tego eventu w swoim kalendarzu.
 • 1 Czerwca maraton bajek. Nie oszukujmy się, każdy ma swoją ulubioną bajkę. Dzień dziecka jest znakomitą okazją, aby przypomnieć sobie beztroskie czasy.

Dobroczynność

Mówią, że jesteśmy tyle warci, ile możemy zrobić dla innych.

Tego punktu nie może więc zabraknąć w moim programie.

 • Możliwie jak najszybciej zorganizuje krwiobus, jest to całkowicie możliwie i nawet poczyniłam ku temu pierwsze kroki.
 • Jak co roku w naszej szkole będzie mieścił się sztab WOŚP.
 • W miarę możliwości chce wspomóc działalność szkolnego Caritas.

Pozdrawiam i liczę na wasze głosy,
Marysia Sieńko

Pisownia oryginalna.

14 January 2013

Ranking 2013r.

XV Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2013 Perspektyw i Rzeczpospolitej.
13 January 2013

Odyseja umysłów

Dnia 3 marca 2013 odbędą się eliminacje regionalne do projektu Odyseja umysłów w Liceum Staszica. Poszukujemy wolontariuszy do pomocy przy organizacji tego przedsięwzięcia. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres odyseja.staszic@gmail.com do 20 stycznia br.

Agnieszka Guzek

11 January 2013

Warsztaty informatyczne

W Liceum Staszica odbędą się stacjonarne warsztaty przygotowujące do startu w 2 etapie Olimpiady Informatycznej w dniach 4-8 lutego 2013 r. Zgłoszenia poprzez formularz.

Joanna Śmigielska

8 January 2013

Próbna matura z informatyki

Próbna matura z informatyki odbędzie się w piątek 11 stycznia, w salach 214 i 217.

 • Część I: godz. 9:00; czas trwania: 90 minut
 • Część II: godz. 11:00; czas trwania: 150 minut

Joanna Śmigielska

8 January 2013

Szkolne wyjazdy

Jak co roku uczniowie naszej szkoły z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w klasowych wyjazdach integracyjnych oraz warsztatach humanistycznych.
7 January 2013

Wybory do MRD Ochota

W środę 9.01 na 4 i 5 przerwie przed aulą odbędą się wybory do Młodzieżowej Radzy Dzielnicy Ochota.

Zachęcamy wszystkich do głosowania
Samorząd Uczniowski

5 January 2013

Turniej siatkarski

13. stycznia, z okazji XXI finału WOŚP w naszej szkole odbędzie się turniej siatkarski. Regulamin turnieju dostępny jest tutaj.

Zapraszamy do zgłaszania się!