godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

Aktualności z Kwietnia 2010

30 April 2010

Konkurs St@ś 2010

Uprzejmie informujemy, że dzisiaj - tj. 30 kwietnia 2010 r. - o północy mija termin przesyłania przez szkoły podstawowe zgłoszeń chęci wzięcia udziału w Konkursie St@ś.

Po zakończeniu ich przyjmowania prześlemy wszystkim zgłoszonym szkołom hasło potrzebne do rejestracji uczniów na stronie http://www.staszic.waw.pl/konkursy/stas/rejestracja, która trwać będzie do 31 maja, wtedy właśnie opublikujemy ostateczną listę zakwalifikowanych do Konkursu. Prawdopodobnie jednak przyjęci zostaną wszyscy zgłoszeni.

Kandydatów indywidualnych rejestrujemy samodzielnie, dlatego hasło nie zostanie im przesłane.


28 April 2010

Wykład Sir Rogera Penrose'a

W imieniu Katedry Teorii Względności i Grawitacji Uniwersytetu Warszawskiego pragnę zaprosić na wykład "Aeons Before The Big Bang", który wygłoszony będzie przez Sir Rogera Penrose'a w Audytorium Starej Biblioteki przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (Uniwersytet Warszawski).
Początek: 17 maja 2010 roku o godz. 18:00.

Jerzy Lewandowski,
kierownik


27 April 2010

XXII Festiwal Poezji

Start: 23 kwietnia 2010r., aula XIV LO im. S. Staszica, godzina 18.
27 April 2010

Konkurs St@ś 2010

Nasza szkoła po raz kolejny organizuje Konkurs matematyczny skierowany do uzdolnionych uczniów szkół podstawowych. Od tego roku dostępny będzie internetowy system rejestracji. Terminarz:

 • Do 30 kwietnia 2010 r. na adres stas@staszic.waw.pl szkoły podstawowe przesyłają zgłoszenia chęci wzięcia udziału w Konkursie.
 • Listem zwrotnym przesyłamy hasło, przy użyciu którego od 30 kwietnia do 31 maja szkoły rejestrują się na stronie www.staszic.waw.pl/konkursy/stas/rejestracja.
 • Konkurs odbędzie się 2 czerwca 2010 r.
 • 18 czerwca będzie miało miejsce uroczyste zakończenie.

W sytuacji, gdy szkoła podstawowa nie zgodzi się wziąć udziału w Konkursie St@ś, uczniowie mają możliwość rejestracji indywidualnej. W tym celu należy również pod adresem stas@staszic.waw.pl przesłać zgłoszenie chęci wzięcia udziału w konkursie. Rozpatrzymy podanie i prześlemy dalsze instrukcje.

Przed przystąpieniem do Konkursu radzimy uważnie przeczytać regulamin: www.staszic.waw.pl/konkursy/stas. Wszelkie pytania można kierować pod adresem webmaster@staszic.waw.pl. Życzymy powodzenia!


26 April 2010

Wykłady popularne z matematyki

W imieniu Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej i Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej serdecznie zapraszam na

WYKŁADY POPULARNE Z MATEMATYKI

adresowane do licealistów, nauczycieli, studentów nauk ścisłych i wszystkich innych zainteresowanych.

Marek Kordos "Inne geometrie"
Joanna Jaszuńska "Grafy"
Stanisław Janeczko "Sieci izogonalne i równowaga ładunków na sferze"

Czwartek, 6 maja 2010 r., 16:30-19:30, sala 134, Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, pl. Politechniki 1, wstęp wolny.

Plakat i informacje o wykładach dostępne są również na stronach: http://www.csz.pw.edu.pl oraz http://www.sem.edu.pl.

Zapraszam i gorąco zachęcam do rozpowszechniania informacji o wykładach wśród znanych Państwu osób, które mogą być nimi zainteresowane.

Joanna Jaszuńska (absolwentka XIV LO)


26 April 2010

Laureaci LXI Olimpiady Matematycznej

Znamy już listę LAUREATÓW LXI Olimpiady Matematycznej. Do ich grona należy czterech uczniów naszej szkoły:

 • Michał Miśkiewicz
 • Wojciech Nadara
 • Łukasz Rajkowski
 • Piotr Suwara

Sześć osób z Polski wyjedzie w tym roku do Kazachstanu na międzynarodowy finał Olimpiady Matematycznej. Michał Miśkiewicz, jako zdobywca drugiego i Piotr Suwara, jako zdobywca czwartego miejsca w ogólnopolskiej Olimpiadzie będą reprezentować naszą szkołę i kraj w czasie tego finału. Życzymy powodzenia i zapewniamy o naszym wsparciu!

Dwie uczennice naszej szkoły uzyskały wyróżnienie:

 • Magdalena Bojarska
 • Anna Siennicka

Natomiast Łukasz Rajkowski otrzymał również nagrodę im. Andrzeja Mąkowskiego za najlepsze zredagowanie rozwiązania jednego z zadań konkursowych.

Z pewnością warte zauważenia jest, że Wojciech Nadara i Anna Siennicka są uczniami klasy pierwszej! Tym bardziej dziękujemy im za ich zaangażowanie i życzymy powodzenia w kolejnych Olimpiadach


26 April 2010

Turniej Młodych Fizyków

W sobotę, 24 kwietnia drużyna z naszej szkoły w składzie: Łukasz Gładczuk, Jacek Łysiak, Albert Sławiński, Mateusz Siwiec, Piotr Wierzba, Radosław Kurek i opiekun mgr Stanisław Lipiński uzyskała pierwsze miejsce na ogólnopolskim etapie Turnieju Młodych Fizyków. Gratulujemy!

W tym roku ostatni etap International Young Physicists' Tournament odbywa się w Wiedniu. Drużyna z naszej szkoły wyjedzie tam w lipcu, aby konkurować z zespołami z całego świata. Zapewniamy o naszym wsparciu!


24 April 2010

Laureaci XXII Festiwalu Poezji Współczesnej

Wczoraj wieczorem w naszej szkole miał miejsce XXII Festiwal Poezji Współczesnej. Gratulujemy wszystkim poetom talentu i prezentacji swoich wierszy.

Wielką radość wywołała w nas wiadomość, że laureatką tegorocznego Festiwalu została Inga Rüb z XIV LO im. Stanisława Staszica, drugie miejsce zajął Karol Płatek z VI LO im. Tadeusza Reytana, zaś trzecie miejsce zajęły ex aequo Agata Kujda z XVIII LO im. Jana Zamoyskiego i Aleksandra Anna Kowalicka z LXXXI LO im. Aleksandra Fredry.

Wszystkim serdecznie gratulujemy, zarówno nagrodzonym głównymi nagrodami, jak i wyróżnionym pozostałymi i wszystkim uczestnikom Festiwalu. Życzymy Wam, aby wena Was nie opuszczała i stała się dla Was przyczyną radości i satysfakcji, choć może czasem doprowadzi Was też do smutku i cierpienia. Oby wszelkie zniechęcenia i trudy stały się powodem jeszcze większego szczęścia.

Przeżywając trud oczekiwania na kolejną tak niezwykłą poetycką ucztę, zapraszamy wszystkich młodych poetów na Festiwal w przyszłym roku!


15 April 2010

Warsztaty o energii jądrowej i wykłady informatyczne

Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej organizuje wykłady dla uczniów szkół średnich.
Harmonogram wykładów
Więcej informacji

Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Mazowieckim Stowarzyszeniem na rzecz Uzdolnionych organizują warsztaty zatytułowane Czy bać się promieniowania jonizującego, czyli "kilka słów" o bezpiecznym wykorzystaniu energii jądrowej. Będą one przeprowadzone jako jednodniowy cykl seminariów i prac laboratoryjnych, trwający od 10:00 do 16:00. Zarówno zajęcia, jak i wyżywienie są bezpłatne.
Terminy spotkań: 8 maja, 15 maja, 22 maja, 12 czerwca, 2 października, 9 października, 16 października, 23 października, 20 listopada, 27 listopada, 4 grudnia
Zainteresowani i chętni powinni zgłosić się przed 25 kwietnia do pani profesor Kimizuki.


14 April 2010

Śmierć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Głębokim smutkiem napełniła nas wiadomość o tragicznej śmierci Prezydenta RP, Pana Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki i kilkudziesięciu wysokich urzędników państwowych i wojskowych w katastrofie lotniczej rządowego samolotu pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia.

Pan Prezydent Kaczyński jest szczególnie zasłużony dla drużyny Turnieju Młodych Fizyków z Liceum im. Staszica. Jako Prezydent Warszawy sponsorował on wyjazd drużyny reprezentującej Polskę na XVII Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków do Australii i otoczył wyjazd swoim patronatem.
Pamięć o tych wydarzeniach i Jego wspaniałej postawie długo gościć będzie w naszych sercach.

Drużyna XVII IYPT
prof. Stanisław Lipiński,
Piotr Podziemski (kapitan), Paweł Dębski, Paulina Jakubowska,
Maciej Lisicki, Dariusz Wawer, Krzysztof Geras.


Krótkie wspomnienie tych wydarzeń zamieszczamy na stronie http://tmf.staszic.waw.pl


14 April 2010

Ogromny sukces w finale Olimiady Fizycznej

3 uczniów z naszej Szkoły zakwalifikowało się na Międzynarodową Olimpiadę Fizyczną. Stanowi to ponad połowę składu - 5 osób - wybieraną co roku w każdym kraju.
Warto dodać, że zdobywca III miejsca w Polsce - Michał Pacholski - jest uczniem klasy pierwszej! Rozwiązał on także najlepiej zadanie doświadczalne, za co otrzymał laptopa.

Laureaci:

 • Michał Miśkiewicz
  Zdobywca II miejsca w Polsce
  oraz wyróżnienia za zadanie teoretyczne
 • Michał Pacholski
  Zdobywca III miejsca w Polsce
  oraz nagrody specjalnej za zadanie doświadczalne
 • Krzysztof Lis
  Zdobywca IV miejsca w Polsce
  oraz wyróżnienia za zadanie teoretyczne
 • Piotr Suwara
  Zdobywca VI miejsca w Polsce
  oraz wyróżnienia za zadanie teoretyczne

Finaliści:

 • Maciej Dębski
 • Kamil Frydlewicz
 • Łukasz Gładczuk
 • Łukasz Mioduszewski
  Zdobywca wyróżnienia za zadanie teoretyczne

Wszystkim składamy olbrzymie gratulację i życzymy dalszych sukcesów!


12 April 2010

Warsztaty interpretacyjne

Tradycyjnie dla Młodych Poetów organizujemy warsztaty interpretacyjne, które odbędą się w dniach:

13 kwietnia 2010 r. godz. 17.00 - sala 121
14 kwietnia 2010 r. godz. 17.00 - sala 121

poprowadzi je wybitny Poeta, Redaktor Naczelny "Enigmy" Juliusz Erazm Bolek.

Serdecznie wszystkich chętnych zapraszamy!

Uwaga.
Bardzo prosimy śledzić naszą stronę internetową. Finał Festiwalu odbędzie się nie 16 kwietnia 2010 r. - jak planowaliśmy, ale tydzień później - 23 kwietnia 2010 r. w auli Liceum o godz. 18:00.


11 April 2010

ŻAŁOBA NARODOWA

Wyrażamy ogromny smutek i żal z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Pani Marii Kaczyńskiej oraz Wszystkich towarzyszących Im Osób, które zginęły 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Ich Rodzinom, bliskim i przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Cała Społeczność Staszica oddaje Cześć Ich pamięci.

Serdecznie proszę wszystkich uczniów i nauczycieli, aby swoje pierwsze lekcje w poniedziałek 12 kwietnia 2010 r. rozpoczęli od uczczenia pamięci Ofiar katastrofy chwilą ciszy.

Proszę wszystkich Uczniów o zachowanie godne w okresie narodowej żałoby, przede wszystkim o ciszę i skupienie podczas przerw między lekcjami.

Regina Lewkowicz


11 April 2010

Konkurs p@scal

Nasza szkoła organizuje konkurs informatyczny p@scal dla uczniów klas V i VI warszawskich szkół podstawowych. Zgłoszenia szkół przyjmujemy do 27 kwietnia. Regulamin konkursu

Serdecznie zapraszamy


10 April 2010

Katastrofa prezydenckiego samolotu

Dziś rano nastąpiła katastrofa samolotu, w którym leciał Prezydent RP Lech Kaczyński i wielu innych znakomitych Polaków. Nikt nie przeżył.
Dla nas wszystkich jest to wielka tragedia.


4 April 2010

Sukces w konkursie I-SWEEEP

Dwóch uczniów naszej szkoły: Marek Romanowicz i Wojciech Rządkowski, zakwalifikowało się z projektem pt. "Designing an optimum hurricane-resistant roof shape" do Konkursu I-SWEEEP 2010, który odbędzie w dniach 14-19 kwietnia 2010 w Houston.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


I-SWEEEP to konkurs mający na celu kształowanie społeczeństwa świadomego nowych wyzwań i dbającego o środowisko. Projekt naszych uczniów należy do kategorii Inżynieria. Pozostałe dwie to Energia i Środowisko. Uczestniczy w nim ponad 900 ludzi z 70 krajów z całego świata, więc jest to znakomita okazja na nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z innych krajów.

Adres internetowy konkursu: http://isweeep.org

3 April 2010

Święta Wielkanocne

"Dziękuję Ci że miałeś ręce nogi ciało
że przyjaźniłeś się z grzeszną Magdaleną
że wyrzuciłeś na zbitą głowę kupców ze świątyni
że nie byłeś obojętną liczbą doskonałą"
Ks. Jan Twardowski, "Dziękuję" z tomiku "Spacer po Biblii"

W czasie największych dla chrześcijan Świąt życzymy wszystkim Nauczycielom, uczniom, absolwentom i internautom, aby był to czas radości ze szczęścia, które jest owocem cierpienia, aby był to czas odpoczynku i radości przeżytej w rodzinnym gronie, w nadziei na to, że nie będzie smutku i trudu, który nie wydałby owocu. Mamy nadzieję, że ten czas nie będzie dla nikogo obojętną liczbą doskonałego świętowania.