godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

Aktualności ze Stycznia 2008

29 January 2008

Spotkanie informacyjne dla Kandydatów

Spotkanie informacyjne dla Kandydatów do klas pierwszych w roku szkolnym 2008/2009 oraz ich Rodziców odbędzie się w poniedziałek 10. marca 2008 r.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Program spotkania:

 • godz. 17.00 - 18.00 - zwiedzanie szkoły i rozmowy z uczniami liceum,
 • godz. 18.00 - zebranie informacyjne dla Kandydatów i ich Rodziców w szkolnej auli prowadzone przez dyrekcję szkoły.


21 January 2008

"Oddaj krew - dziel się sercem"

W imieniu pani Jolanty Dacko zachęcamy do wzięcia udziału w akcji honorowego krwiodawstwa prowadzonej pod hasłem "Oddaj krew - dziel się sercem". Wszystkich chętnych, zdrowych i pełnoletnich uczniów oraz absolwentów serdecznie zapraszamy.


Zbiórka odbędzie się 8 lutego br. (piątek) w godzinach 10:00-15:00 w naszym Liceum (ul. Nowowiejska 37A). Poboru krwi dokona Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

Akcja odbędzie się w ramach kampanii społecznej KREWNIACY, toteż dawcy krwi dostaną od nich drobne gadżety. Patronat nad akcją objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi.

Szczegółowych informacji udziela Mateusz Pol-Buzalski z klasy 3F.

15 January 2008

GW: Młodzi naukowcy z Warszawy będą reprezentować Polskę

Wśród tytułowych młodych naukowców, którzy będą reprezentować Polskę w finale Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, jest nasza koleżanka ze szkoły Magdalena Bojarska, która odkryła heurystyczne rozwiązanie problemu komiwojażera. Jak podaje Gazeta Wyborcza Stołeczna, 17-letnia Magdalena Bojarska jest uczennicą pierwszej klasy XIV LO im. Stanisława Staszica. W finale konkursu, który odbędzie się we wrześniu w Kopenhadze, zaprezentuje odkryty przez siebie wzór pozwalający np. obliczyć optymalną trasę przejazdu przez kilka miast, tak by w każdym być tylko raz.

Szczegóły dostępne na stronie Gazety Wyborczej: kliknij, żeby przeczytać

W imieniu zespołu webmasterów serdecznie gratuluję Koleżance i życzę dalszych sukcesów!


12 January 2008

Staszic: najlepszy w Warszawie, (już prawie) najlepszy w Polsce - ranking liceów

Z przyjemnością pragnę poinformować, że nasze Liceum zajęło 6. miejsce w ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2008, przygotowanym przez miesięcznik Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita. Według tego samego rankingu, po raz trzeci z rzędu nasze XIV LO zajmuje 1. miejsce wśród warszawskich szkół średnich.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami odnoszącymi się do sukcesu naszej szkoły – naszego sukcesu:


Bardzo przepraszam za błąd, jaki wkradł się do naszych obliczeń. Polegał on na dodaniu do naszych sukcesów 1. miejsca wśród warszawskich szkół średnich w roku 2005 (wg ogólnopolskiego rankingu szkół średnich przygotowywanego przez Perspektywy i Rzeczpospolitą). Zgodnie z prawdą, XIV Liceum im. S. Staszica zajmowało w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Średnich 2005 2. miejsce wśród szkół warszawskich - najlepsze w Warszawie było wówczas 2. Społeczne LO STO.

12 January 2008

Wyniki wyborów prezydenckich

Dnia 11 stycznia ogłoszone zostały oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Na czele nowego rządu stanie Janek Kniahnicki z klasy 2C. Zdobył on 51,6% głosów wyborców, a jego konkurent - Jacek Lewkowicz 34,4%. 14% głosów było nieważnych, a frekwencja wyniosła 90%.

W imieniu zespołu webmasterskiego pragnę pogratulować całemu nowo wybranemu rządowi i życzyć udanej oraz owocnej kadencji.


12 January 2008

Bliski koniec konkursu na exlibris!

Biblioteka XIV Liceum Ogólnokształcącego przypomina o kończącym się terminie trwania konkursu plastycznego na exlibris! Biblioteki. Tylko do 29 lutego 2008. Czekają na Ciebie bardzo atrakcyjne nagrody!!!


Regulamin Konkursu:

 1. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie naszego Liceum.
 2. Exlibris powinien zawierać elementy związane z książką.
 3. Prace należy dostarczyć w formacie nie większym niż A4 (kolorystyka czarno-biała).
 4. Każdy uczestnik może dostarczyć dowolną ilość prac.
 5. Podpisane exlibrisy należy składać do 28 lutego w Bibliotece Szkolnej.
 6. Najlepsze prace zostaną bardzo atrakcyjnie nagrodzone (przewidywane nagrody: odtwarzacze mp3, mp4, słowniki multimedialne i cenne książki).
 7. Praca, która zajmie I miejsce, zostanie wykorzystana jako logo Biblioteki.
 8. Wszystkie exlibrisy biorące udział w konkursie wezmą udział w wystawie.
 9. Wszelkie informacje na temat konkursu można uzyskać w Bibliotece Szkolnej.

11 January 2008

Koncert z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Informujemy, że 13 stycznia (niedziela) odbędzie się koncert zespołów: CHATKA PUCHATKA, PROPAGANDA, UNBOUNDEAD, HELLFORGE. Wszystkich serdecznie zapraszamy do sali gimnastycznej naszego Liceum (ul. Nowowiejska 37a, wejście od ul. Filtrowej) w godzinach 16:00-19:00


11 January 2008

Maturzyści '78

Informacja od Stelli Tarkowskiej:

W bieżącym roku przypada okrągła, 30 rocznica Waszej matury. W imieniu Stelli Tarkowskiej (Kołodziejczak, klasa B 1974-1978) zapraszam wszystkie koleżanki i kolegów, naszych nauczycieli oraz obecne grono pedagogiczne szkoły do włączenia się w planowane obchody tego pamiętnego wydarzenia.


W tej chwili na liście obecności jest 40 osób, które intensywnie poszukują pozostałych absolwentów rocznika. Według nieoficjalnych jeszcze ustaleń, planowana jest seria spotkań w Warszawie na przełomie września i października tego roku.

Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt pod adresem: stellatarkowska@rogers.com i włączenie się do dyskusji na forum www.gottwald-78.phorum.pl

Stella Tarkowska (Kołodziejczak, klasa B 1974-1978)

11 January 2008

Wybory prezydenckie

W dniu wczorajszym odbyły się w naszej szkole wybory na Prezydenta. W ciągu kilku godzin oddano 463 głosy co stanowi 90% ogółu upoważnionych do głosowania. W wyborach kandydowało 2 uczniów: - Kniahnicki Jan (2c) - Lewkowicz Jacek (2a). Na Janka oddano 239 głosów (60%), natomiast Jacek uzyskał 158 głosów (40%). Reasumując Prezydentem-elektem jest Jan Kniahnicki. Gratuluje i życzę powodzenia.
11 January 2008

Ogólnopolski Ranking Szkół

W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2008 "Rzeczpospolitej" i "Perpektyw" XIV LO zajęło VI miejsce oraz I miejsce w województwie mazowieckim. Uwzględniając osiągnięcia z roku 2006/2007 11 uczniów zostało laureatami, 38 posiada tytuł finalisty. W kategorii liczby olimpiad, w których szkoła osiągnęła sukcesy – 8. Gratuluję!
8 January 2008

Cisza wyborcza

Przypominamy, że 9 i 10 stycznia trwa cisza wyborcza. Oznacza to, że w dniu wyborów oraz na dzień przed nimi sztabom wyborczym nie wolno:

 • rozwieszać nowych plakatów wyborczych
 • przeprowadzać jakichkolwiek innych form agitacji na rzecz któregokolwiek z kandydatów

Prosimy również uczniów nienależących do żadnego ze sztabów o powstrzymanie się od zakłócania ciszy wyborczej. Dajmy każdemu wyborcy czas na podjęcie świadomej decyzji o poparciu najlepszego kandydata.


7 January 2008

Debata prezydencka

7 stycznia 2007r. w auli naszego Liceum odbyła się debata kandydatów na Prezydenta Szkoły. Przez półtorej godziny przybyli na debatę uczniowie mieli szansę na bezpośredni kontakt z obu kandydatami, czyli Jankiem Kniahnickim (2C) i Jackiem Lewkowiczem (2A).


Debatę otworzył ustępujący Prezydent Rafał Duczmal. Obaj kandydaci przedstawili krótko swoje programy wyborcze, następnie zadawali sobie nawzajem trudne, przemyślane pytania. Po tym punkcie porządku debaty, pytania kandydatom zadawali sami uczniowie, zgromadzeni na widowni. Wachlarz tematów poruszany w pytaniach zadawanych zarówno przez samych kandydatów, jak i uczniów był bardzo szeroki – kandydaci musieli ustosunkowywać się do kwestii niedostatku ręczników papierowych w toaletach, wymiany sof i foteli na korytarzach, wprowadzenia dystrybutorów wody, a także wydawania międzyszkolnej gazetki, różnych sposobów kontaktów z Rządem oraz relacji na linii uczeń – samorząd – Dyrekcja. To tylko niewielka część poruszonych tematów, ale oddająca ich niezwykłą różnorodność i konieczność świetnego przygotowania obu kandydatów, by odpowiadać na poruszane kwestie.

Debatę podsumowała Pani Dyrektor Regina Lewkowicz, która z uwagą śledziła wypowiedzi obu kandydatów i propozycje w nich zawarte.

Od 9 stycznia (środy) obowiązuje cisza przedwyborcza, a same wybory odbędą się 10 stycznia (czwartek). Do tego czasu zachęcam wszystkich do zapoznania się z programami obu kandydatów, by głosować świadomie, zgodnie ze swoimi przekonaniami.

5 January 2008

Spotkanie 'Kultura 2.0"

W imieniu Alka Tarnowskiego z Creative Commons serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie pod hasłem “My, media?” z cyklu Kultura 2.0. Odbędzie się dnia 8 stycznia o 19:00 w Starej Drukarni przy ul. Ogrodowej 31/35 (róg Żelaznej) w Warszawie.

Tym razem organizatorzy skupią się na licznych kwestiach związanych z dziennikarstwem obywatelskim. Czy rzeczywiście dziennikarze-amatorzy mogą działać profesjonalnie? Czym różnią się obydwa rodzaje dziennikarstwa? Czy dziennikarstwo oddolne rzeczywiście realizuje misję publiczną? Czy korzeni takiego dziennikarstwa można szukać w drugim obiegu prasowym z czasów komunizmu? Swoją obecnością spotkanie zaszczycą znane osoby ze świata mediów.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu, pod adresem http://kultura20.blog.polityka.pl/?p=425.
Serdecznie zapraszamy :)


Gośćmi spotkania będą: Gosia i Szczym z kolektywu Indymedia Polska, Oliwia Piotrowska (dziennikarka obywatelska, MM Moje Miasto), Edwin Bendyk (dziennikarz Polityki oraz blogger), Igor Janke (dziennikarz Rzeczypospolitej oraz twórca serwisu Salon24) oraz Paweł Nowacki (redaktor naczelny Wiadomości24)

4 January 2008

Wykład

Dnia 10 stycznia (czwartek) o godzinie 17:00 na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej odbędzie się wykład pt. "Skanowanie 3D - zastosowania w ochronie dziedzictwa kulturowego, medycynie oraz przemyśle". Wszystkich chętnych prosimy o zapisanie się w samorządówce.


3 January 2008

Zmiana na stanowisku webmastera

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu na nowych webmasterów od dnia dzisiejszego następuje zmiana ekipy zarządzającej stroną. Poprzedni zespół - Joanna Kącka (3D) i Piotr Kosmowski (3C) przekazali pieczę nad szkolną stroną ekipie w składzie:

 • Rafał Belka (1d)
 • Dominik Jastrzębski (1c)
 • Łukasz Koprowski (1c)
 • Tomek Wiszniewski (1d)
 • Wojtek Żółtak (2b)

Kontakt z nowym zespołem: webmaster@staszic.waw.pl.