Bez-Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza w najbliższy piątek (12.12) na brytyjski maraton filmowy. Rozpoczęcie o godz. 19:00. W programie prelekcja Konrada J. Zarębskiego oraz projekcje filmów „Moja lewa stopa”, „Ryszard III”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Most na rzece Kwai”, „Rok 1984”
Casting do szkolnej produkcji filmowej
W najbliższy czwartek (27.11) po piątej lekcji odbędzie się w auli casting do roli kobiecej w filmie Mefisto, którego współtwórcą jest Maciej Gajewski z 4C.
Zapraszamy wszystkie dziewczyny zainteresowane wzięciem udziału w tej produkcji.
Turniej Szachowy
W najbliższym czasie odbędzie się w naszej szkole turniej szachowy. Zapraszamy do zapoznania się z listą zawodników. Zgłoszenia osób, których nazwiska nie znalazły się na liście, przyjmują: Tomek Staroszczak (IV B), Ula Kurek (IV B) oraz prof. Jacek Banasik.
Warsztaty Filmowe
Od przyszłego tygodnia ruszają w naszej szkole warsztaty filmowe, na których każdy uczestnik będzie miał możliwość zrealizowania swojego własnego filmu. Prowadzącym będzie Maciej Dominiak. Spotkanie organizacyjne w najbliższy czwartek po 7. lekcji pod aulą.
Festiwal Filmów Amatorskich SKOFFKA
Przypominamy o trwającym w szkole I Festwalu Filmów Amatorskich SKOFFKA. Zapraszamy dziś na godz. 15:30 do szkolnej auli. W programie min. ogłoszenie werdyktu jury oraz rozdanie nagród. Więcej informacji na stronie festiwalu - www.film.staszic.waw.pl. |
Prenumerata Staszic Kuriera
Jeśli jesteś już absolwentem, a chcesz mieć dostęp do bieżących numerów „Staszic Kuriera” - skorzystaj z prenumeraty!
Klub filmowy zaprasza...
W piątek, 31 X, mija 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych reżyserów XX wieku - Federico Felliniego. Z tej okazji bez-dyskusyjny klub filmowy zaprasza na film „Osiem i pół”. (godz. 17:00, sala 209)
Kółko fotograficzne
W najbliższy piątek o 14:50 w sali 220 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla osób zainteresowanych kółkiem fotograficznym.
Zapraszamy.
Kółko matematyczne dla kandydatów
Z przyjemnością informujemy, że wzorem lat ubiegłych organizujemy kółko matematyczne dla gimnazjalistów. Adresowane jest do uczniów, którzy wykazują zdolności i zainteresowania w zakresie przedmiotów ścisłych, w szczególności dla tych, którzy zastanawiają się nad wyborem klasy matematycznej eksperymentalnej w naszym liceum.
Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy oraz studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Tematyka zajęć odbiega od szkolnych standardów. Kółko nie jest kursem przygotowawczym do egzaminów wstępnych do naszej szkoły, ale pomaga młodzieży w dokonaniu właściwego wyboru profilu dalszego kształcenia. Pozwala również na spotkanie się uczniów o podobnych zainteresowaniach z różnych gimnazjów.
Spotkania będą się odbywać raz w tygodniu, we czwartki, w godzinach 16:00-17:30, w budynku XIV LO przy ul. Nowowiejskiej 37a i trwać będą od 23 października do końca maja.
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu dzisiejszym obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły dużo zdrowia, spokoju oraz wielu sukcesów zawodowych.
The Admins
Zapraszamy na film
W najbliższy piątek (10 października) w sali 209 odbędzie się kolejna spotkanie Bez-dyskusyjnego Klubu Filmowego. Podczas projekcji wyświetlony zostanie film „Rudobrody” Akiro Kurosawy.
Zapraszamy!
Czytelnia multimedialna znowu otwarta
Po wakacyjnej przerwie, szkolna czytelnia multimedialna wznowiła swoją działalność. Serdecznie zapraszamy do korzystania z pracowni.
Nowe godziny otwarcia czytelni:
Poniedziałek 08:30 14:30 Wtorek 11:00 17:00 Środa 08:30 14:30 Czwartek 11:00 16:00 Piątek 08:30 15:30
Uwaga! Zgodnie z zaleceniami dyrekcji, w czytelni zabrania się grania, korzystania z komunikatorów internetowych oraz czytania i pisania prywatnej poczty. (Do tego ma służyć terminalownia.)
Kółko Filmowe
Bez-dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza w ten piątek (3 października) na godz. 1700 na film „La strada” Federico Felliniego.
Projekcja planowana na następne spotkanie to „Rudobrody” Kurosawy.
Konkurs na nazwę i logo festiwalu filmowego
Ogranizatorzy mającego odbyć się w listopadzie festiwalu filmów amatorskich postanowili ogłosić konkurs na oficjalną nazwę i logo tej imprezy. Prace i pomysły prosimy dostarczyć do sekretariatu najpóźniej do 25 września. Komitet organizacyjny festiwalu wybierze najlepszą pracę, a jej autor zostanie nagrodzony. Szczegółowe informacje można uzyskać u senatorów klas lub u przewodniczącego samorządu szkolnego. Działa już oficjalna strona festiwalu:
Konkurs na nazwę i logo festiwalu filmowego
Ogranizatorzy mającego odbyć się w listopadzie festiwalu filmów amatorskich postanowili ogłosić konkurs na oficjalną nazwę i logo tej imprezy. Prace i pomysły prosimy dostarczyć do sekretariatu najpóźniej do 25 września. Komitet organizacyjny festiwalu wybierze najlepszą pracę, a jej autor zostanie nagrodzony. Szczegółowe informacje można uzyskać u senatorów klas lub u przewodniczącego samorządu szkolnego. Działa już oficjalna strona festiwalu:
Festiwal Filmowy
Młodzież z XIV LO organizuje festiwal filmów amatorskich. Impreza odbędzie się w gmachu szkoły przy ulicy Nowowiejskiej 37a w połowie listopada 2003 roku. Celem festiwalu jest zaprezentowanie twórczości niezależnych filmowców z całej Polski uczniom z warszawskich liceów. Równolegle z pokazami odbywał się będzie konkurs, w którym nagrodzone zostaną najlepsze filmy zrealizowane przez młodzież licealną. Do jury zostaną zaproszone znane postacie ze świata filmu. Od września działać będzie oficjalna strona internetowa festiwalu www.film.staszic.waw.pl, na której będzie można znaleźć więcej szczegółów dotyczących imprezy. Serdecznie zapraszamy.
Uczniowie Liceum im. Stanisława Staszica
Awaria łącza
Dnia 17 sierpnia o godzinie 23:48 nastąpiła poważna (ale tylko w skutkach) awaria łącza Polpak-T, która odcięła szkolne serwery od sieci internet.
Nasz kochany provider nie śpieszył nam jednak z pomocą przez co przerwa trwała tak długo.
Serdecznie przepraszamy za wszelkie uniedogodnienia z tym związane.
The Admins
Wakacje
Wszystkich, którzy tego nie zauważyli, informujemy, że właśnie zaczęły się długo oczekiwane wakacje.
Z tej okazji pragnęlibyśmy życzyć wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, absolwentom, kandydatom oraz internautom ładnej pogody i udanego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.
Puchar Prezydenta Warszawy w XI Jubileuszowym Wyścigu Wioślarskim
Przedstawiam państwu zapewne ostatnią w tym roku szkolnym wiadomość z cyklu „Sukcesy naszych uczniów”. Tym razem jest to zwycięstwo szkolnej załogi wioślarskiej w organizowanym z okazji 125-lecia działalności Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego XI Jubileuszowym Wyścigu Wioślarskim. Szkolny zespół w składzie:
- Dominik Czajka
- Hubert Dąbrówka
- Tomek Gajderowicz
- Karol Opara
- Wojciech Poniatowski
- Michał Rzeszutko
- Jurek Sołtyk
- Paweł Zieliński
zajął w nim pierwsze miejsce, wyprzedzając załogi II LO im. S. Batorego oraz XXVII LO im. T. Czackiego i zdobywając tym samym wspomniany Puchar Prezydenta Warszawy.
Gratulujemy!
Konkurs Graficzny rozstrzygnięty
Po długich naradach jury Konkursu Graficznego wyłoniło kilka najlepszych prac. Zapraszamy do zapoznania się z werdyktem jury oraz zwycięskimi pracami.
W kategorii Grafika 3D przyznano dwie nagrody:
- dla Michała Miszewskiego za pracę Klepsydra
- oraz Michała Madeja za pracę Kominek
Zwycięzcą kategorii Grafika 2D jest Maciej Gajewski - autor pracy Stars. W tej kategorii jury wyróżniło też Marię Magdalenę Grochowską - za pracę Life in clear form.
Z powodu małej ilości prac, jury zdecydowało się złączyć w jedną dwie kategorie: Animacja i Programy i tutaj przyznano nagrodę Pawłowi Chodaczkowi za program Fizyka. Wyróżnienia przyznano Norbertowi Potockiemu i Krzysztofowi Petrykowi.
Nagrodę Internautów przyznano Wojciechowi Nodzykowskiemu.
Rozdanie nagród odbędzie się po piątej lekcji (godz. 12:45) 12 czerwca w budynku XIV LO. Osoby spoza naszej szkoły mogą również odebrać nagrody w dowolnym późniejszym terminie w sekretariacie szkoły.
Dzień Sportu i Dni Kultury
Koniec roku już niebawem, a przed uczniami XIV LO jeszcze dwie imprezy szkolne:
- 13 czerwca 2003 - Dzień Sportu
- 16-17 czerwca 2003 - Dni Kultury
Zapraszamy do zapoznania się z programem tych uroczystości.
List prezydenta szkoły:
Elo ziomalscy ziomale yo!
Witam szanownych moich wyborców i wszystkich ludzi którzy dażą mnie jakimkolwiek zaufaniem. Z tego miejsca chciałbym zapewnić, że zarówno jednych jak i drugich nie zawiodę, bynajmniej zamiaru wsześniej takowego nie powziołem. Tak żem ten artykuł spłodził celem poinformowania was, drodzy czytelnicy mych zacnych i nobliwych słów, o epokowym wydarzeniu w naszej szkole, mianowicie o dniach kultury. Będą one poprzedzone dniem sportu , trwajacym przez całe piątkowe przedpołudnie, azaliż same dni kultury bawić nas będą w poniedziałek i wtorek. Ach, co to siebędzie działo, a zaprawdę powiadam wam że działo się będzie. Na auli wystepy wielu utalentowanych muzyków klasycznych, tudzież występy zespołów rockowych. Wystawy prac plastycznych i grafików, pokazy breakdance. Będzie możliwość nauki gry na gitarze oraz wzięcia udziału w tworzeniu portretu naszego patrona, oraz w wielkim interaktywnym malowaniu graffitti. Miejmy nadzieję, że większość z tych wzniosłych planów się powiedzie i będziemy przeżywać niezapomniane chwile ukulturalniając uczniów naszej szkoły. Zaliczonych poprawek i udanych wakacji wszystkim swoim ziomom w ostatnim w tym roku orędziu do narodu życzy wspaniały i niedoceniany
imprezy-dent
Program Dni Kultury
Poniedziałek 16.06.2003
9.00 (Aula)
Klasy pod opieką nauczycieli przychodzą na aulę, gdzie odbywać się będą koncerty uczniów i występy karaoke. Osoby prowadzące będą zapowiadały kolejnych wykonawców.
- Paweł Bedyński i Jan Betley Ib – koncert E dur na skrzypce i fortepian 10 minut
- Paweł Sztuka Ic – koncert na gitarze 5 minut
- Michał Szewczyk i Krzysiek Figaj IIIg – koncert gitara + pianino, 10 minut
- Mateusz Iskrzyński Ib – sonata Mozarta na fortepianie, 5 minut
- Maciek Buliński IIIe – koncert na gitarze elektrycznej, 10 minut
- Jan Szumański Ic – utwory Vivaldiego na skrzypcach, 10 minut
- Aleksandra Woźniak Ia – Preludium Bacha na pianinie, 3 minuty
- Piotr Podziemski Ic – utwory Mozarta i Szopena na pianinie 10 minut
- Ewa Andrukiewicz IIId – Koncert na gitarze klasycznej 5 minut
- Przemek Pawełczyk Id – utwory Bacha i Beethovena na pianinie, 10 minut
- Anna Zlatkes IIId – koncert na wiolonczeli, 10 minut
Podane ramy czasowe długości występów są orientacyjne. Wliczone zostały w to już czasy zapowiedzi i wymiany uczestników na scenie. Występy karaoke będą przeplatały się z koncertami uczniów. Całość potrwa półtorej godziny.
10.30 (boisko szkolne)
Wszyscy uczniowi wychodzą na boisko, gdzie odbywać się będzie wspólne malowanie karykatur nauczycieli i uczniów. Pod okiem Maćka Gnyszki każdy będzie mógł wziąć udział w tworzeniu wielkiego obrazu.
Równolegle będą odbywać się pokazy breakdance. Będzie można podziwiać umiejętności tancerzy z grupy Roberta Nasiadka.
11.30 (korytarz i sale I piętra)
W salach będą odbywały się wystawy prac plastycznych. Będzie można zobaczyć dzieła:
- Michała Koszyckiego i Michała Wrochny Ib
- Uli Trawickiej i Anny Zakrzewskiej If
- Macieja Gnyszki
- Maćka Gajewskiego i Kasi Czarneckiej IIIc
- Klaudii Zwolińskiej IIIe i Natalii Walczak IIIa
Będzie możliwość porozmawiania z twórcami i dowiedzenia się czegoś o ich pasji.
W jednej z sal na rzutniku wyświetlane będą filmy amatorskie nakręcone przez uczniów, między innymi produkcje Artura Wyrzykowskiego.
Ponadto będzie możliwość skorzystania z szybkiego kursu malarstwa u Maćka Gnyszki, bądź z szybkiego kursu gry na gitarze u Maćka Bulińskiego
12.30 (sala gimnastyczna)
Dzień zakończy się niemal godzinnym występem zespołu rockowego Heleny Jaszczenko IIIe
19.00 (aula)
Dodatkowo wieczorem prezentowane będzie przedstawienie „Miłość” w reżyserii pani Liliany Mikos
Wtorek 17.06.2003
Początek 9.30 (aula)
Drugi dzień rozpocznie się trwającym godzinę przedstawieniem Chrześcijańskiego Teatru Słowa „LOGOS” pt. Tryptyk Rzymski w reżyserii s. Katarzyny i Dominika Jarczewskiego. Następnie wystąpi szkolny chór z programem trwającym ponad 20 minut.
11.00 (boisko szkolne)
Wszyscy uczniowie wychodzą na boisko, gdzie wezmą udział we wspólnym malowaniu graffitti razem z Mikołajem Michalakiem i Krzyśkiem Prokopczukiem IIIe. Tak jak poprzedniego dnia towarzyszyć będą temu pokazy breakdance.
Dodatkową atrakcją będzie wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczniów robione z dachu szkolnego budynku. Zostanie ono później powiększone, tak, że każdy będzie mógł odnaleźć na nim siebie.
12.30 (sala gimnastyczna)
Drugi dzień zakończy się koncertem zespołu rockowego Kostka Czartoryskiego z IIIf
Unia Europejska - Młodzi Głosują
Ogólnopolskie referendum już w ten weekend, a tymczasem uczniowie wielu polskich szkół mieli okazję do wyrażania swojego zdania na temat wejścia Polski do Unii Europejskiej w organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej referendach uczniowskich.
Głosowanie w naszej szkole wykazało znaczne poparcie uczniów dla wejścia Polski do UE. W głosowaniu wzięło udział 277 uczniów (czyli 75% z 368 uprawnionych do głosowania). Na „TAK” dla Unii głosowało 207 uczniów (75%), przeciw było 68 głosów (25%). Dwa głosy zostały unieważnione.
Więcej informacji na stronach programu Młodzi Głosują Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Matury
Spora większość maturzystów ma już matury za sobą. Tegoroczny pisemny egzamin z języka polskiego zdawało 174 uczniów. Jako drugi przedmiot wybierano najczęściej matematykę - 53 osoby. Ponad połowa czwartoklasistów (91 osób) była zwolniona ze zdawania drugiego przedmiotu (olimpiady i certyfikaty językowe). Pozostali uczniowie zdawali: chemię - 4 osoby, fizykę - 9 osób, historię - 2 osoby, biologię - 6 osób, geografię - 7 osób i język angielski - 2 osoby.
Majowy „Staszic Kurier”
Właśnie wróciłem do domu i spieszę donieść, że skończyłem falcowanie i
kompletowanie (to takie introligatorskie terminy ;) ) majowego numeru
Staszic Kuriera! Nakład jest zachowawczy - jedynie 150 egz., gdyż
przewidujemy spadek sprzedaży ze względu na ubytek czwartoklasistów.
Jeżeli zabraknie - dokserujemy i szybko dostarczymy. Ewentualne
zamówienia od osób nie bywających w szkole (np. absolwentów) przyjmuje
Naczelny pod adresem: minotaur@staszic.waw.pl, zasady odbioru do
umówienia. Oprócz tego kilka egzemplarzy tradycyjnie będzie dostępnych
w Sklepiku, no i oczywiście jeden w Bibliotece.
Życzę miłej lektury,
CZŁowiek O Pięknym Imieniu, 20.V.2003, 21.15
Wieczór z Norwidem
W piątek 23 maja bieżącego roku w szkolnej auli odbędzie się wieczór poświęcony życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Uroczystość przygotowywana jest z okazji 182. rocznicy urodzin i 120. rocznicy śmierci tego wielkiego poety.
W programie wiersze oraz inne teksty Norwida i o Norwidzie, słuchanie muzyki, film o poecie oraz wiele innych atrakcji.
Serdecznie zapraszamy!
Kolejny sukces Młodych Fizyków
Szkolna drużyna TMF wygrała właśnie ogólnopolskie zawody Turnieju Młodych Fizyków i będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym etapie tego konkursu.
Gratulacje!
Konkurs St@ś rozstrzygnięty
W dniu wczorajszym ogłoszono wyniki organizowanego przez naszą szkołę konkursu matematycznego dla uczniów szkół podstawowych.
Poniżej prezentujemy pełną listę osób nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie.
Klasy V
lp. imię nazwisko klasa szkoła punktacja miejsce 1. Łukasz Wrochna V 1 (Brwinów) 18 I 2. Jakub Błażejewski V 280 17 I 3-4. Maria Ballaun V 61 15 II 3-4. Krzysztof Chrząszcz V 175 15 II 5-6. Maciej Rzeszut V 61 14 III 5-6. Jacek Wałcerz V 264 14 III 7-8. Michał Miśniakiewicz V 152 13 III 7-8. Zuzanna Wiśniewska V 61 13 III 9-11. Paula Augustyniak V 61 10 w 9-11. Wojciech Białczak V 211 10 w 9-11. Magdalena Sutowska V 61 10 w 12-13. Ignacy Kołaczyński V 152 9 w 12-13. Ewa Tramś V 61 9 w
Klasy VI
lp. imię nazwisko klasa szkoła punktacja miejsce 1. Marcin Wrochna VI 1 (Brwinów) 30 I 2-4. Michał Marschall VI 23 24 II 2-4. Filip Premik VI 61 24 II 2-4. Mateusz Zys VI 175 24 II 5-15. Jan Cichecki VI 264 18 III 5-15. Hubert Kamecki VI 280 18 III 5-15. Radosław Knap VI 152 18 III 5-15. Maria Kruszyńska VI 306 18 III 5.15. Justyna Maciejewska VI 10 18 III 5-15. Agata Parys VI 10 18 III 5-15. Krzysztof Pikiewicz VI 175 18 III 5.15. Rafał Rotblum VI 280 18 III 5-15. Sabina Smoleńska VI 61 18 III 5-15. Konrad Winiarski VI 23 18 III 5-15. Marcin Ziombski VI Sempołowska 18 III 16. Juan Kania-Morales VI 280 17 III 17-22. Rafał Majewski VI 10 14 w 17-22. Katarzyna Mieczkowska VI 10 14 w 17-22. Piotr Piwowarczyk VI 175 14 w 17-22. Katarzyna Szczęsna VI 264 14 w 17-22. Paulina Tomanek VI 280 14 w 17-22. Maciej Wołyniec VI 23 14 w 23-24. Piotr Prątnicki VI 23 13 w 23-24. Zofia Więcek VI 23 13 w
Portal Europejski
Na szkolnych stronach uruchomiony został nowy portal o tematyce europejskiej. Dostępny jest pod adresem: http://euro.staszic.waw.pl/
Zapraszamy!
Nowopowstała strona ma na celu przedstawienie życia naszej szkoły, ze szczególnym uzględnieniem działalności związanej z integracją europejską. Portal prezentuje podstawowe inforacje o Mazowszu, Unii Europejskiej oraz Francji. Zawiera również stworzony w oparciu o elementy kulturowe multimedialny kurs języka hiszpańskiego.
Strona bierze udział w prezydenckim konkursie „Moja Szkoła W Internecie” (www.internetwszkolach.pl)
Dzień Ziemi
Z okazji Światowego Dnia Ziemi we wtorek 29. kwietnia o godz. 1800 odbędzie sie na auli naszego liceum premiera przedstawienia „Miłość” opowiadającego o św. Franciszku z Asyżu.
Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli, absolwentów i wszystkich przyjaciół XIV Liceum.
Laureaci Olimpiady Fizycznej
Właśnie zakończyła się 52. Olimpiada Fizyczna. Oficjalna strona olimpiady wciąż milczy, ale my już wiemy, że w czołówce znalazło się czterech z sześciu startujących z naszej szkoły uczniów. Są to:
- Marcin Pilipczuk - 2. miejsce
- Kamil Faber - 11. miejsce
- Jan Gutt - 12. miejsce
- Marek Szyprowski - 22. miejsce
Gratulujemy!
Eurokroki Przez Epoki
26 kwietnia odbywać się będzie w naszej szkole Dzień Europejski. Impreza rozpocznie się wykładem inauguracyjnym w szkolnej auli o godz. w 900 i trwać będzie do 1430.
Program Dnia Europejskiego:
„Eurokroki Przez Epoki” - prezentacja historii Europy od epoki kamienia łupanego do dziś.
- Kamień łupany
- Antyk. Grecja.
- Antyk. Rzym.
- Średniowiecze
- Renesans
- Barok
- Oświecenie
- Romantyzm
- Pozytywizm
- Secesja (do 1918r.)
- Współczesność
Dyskusje panelowe:
- Za i przeciw wejściu do Unii Europejskiej
- Jak zostać radnym? Czy warto?
- Kariera zawodowa w Unii Europejskiej
- Czy powinniśmy się obawiać Unii Europejskiej?
- Czy istnieją wspólne korzenie w kulturze europejskiej?
Warsztaty:
- Hiszpański dla początkujących
- Fiński dla początkujących
- Cxu Vi parolas Esperanton? - Esperanto dla początkujących
- Tańce irlandzkie
- Pokazy filmów europejskich (warsztat multimedialny)
Szczegółowy plan Dnia Europejskiego:
Trzeci numer Staszic Kuriera
Z korespondencji szkolnego webmastera:
From: Maciey Gnyszka <minotaur@staszic.waw.pl>
To: Mateusz Adamowski <mateusza@staszic.waw.pl>
Date: Wed, 23 Apr 2003 18:57:57 +0200
Subject: SK
Czesc Mateusz,
fajno byłoby, gdybyś zamieścił na stronie post o tym, że już jutro będzie trzeci numer Kuriera.
Mahatma Guzikk
From: Mateusz Adamowski <mateusza@boss.staszic.waw.pl>
To: Maciey Gnyszka <minotaur@staszic.waw.pl>
Date: Wed, 23 Apr 2003 20:24:43 +0200 (CEST)
Subject: Re: SK
On Wed, 23 Apr 2003, Maciey Gnyszka wrote:
> fajno byłoby, gdybyś zamieścił na stronie post o tym, że już jutro będzie
> trzeci numer Kuriera.
OK. Zamieściłem ;-)
Mateusz Adamowski
Dodam jeszcze od siebie, że Kuriera można kupić na każdej przerwie u Michała Madeja z klasy 3F. Cena to jak zwykle złotówka.
Olimpiada Matematyczna
Kolejny finał olimpiady i kolejne laury na skroniach naszych uczniów. Tym razem są to:
- Marcin Pilipczuk - laureat I miejsca, podobno dostał owacje na stojąco :-)
- Bartłomiej Romański - laureat II miejsca
- Joanna Panecka - laureatka III miejsca
- Maria Donten - wyróżnienie
Gratulujemy!
Więcej szczegółów na Oficjalnej Stronie Olimpiady.
O innych sukcesach uczniów naszej szkoły mozna poczytać w dziale Sukcesy Uczniów.
Wyniki X Olimpiady Informatycznej
W dniu wczorajszym ogłoszono wyniki X Olimpiady Informatycznej. Wśród laureatów nie zabrakło uczniów XIV LO, a są nimi:
- Bartłomiej Romański (3A) - III miejsce, 180 punktów
- Adam Narkiewicz (3C) - III miejsce, 160 punktów
- Marcin Pilipczuk (4A) - III miejsce, 150 punktków
Serdecznie gratulujemy!
Turniej Młodych Fizyków
W sobotę odbył się okręgowy finał TMF. Szkolna drużyna, której opiekunem jest prof. Stanisław Lipiński i w której skład wchodzą:
- Magdalena Sowińska (3F) - kapitan
- Andrzej Nowojewski (XXXIII LO im. M. Kopernika)
- Piotr Podziemski (1C)
- Jacek Bobiński (1C)
- Tomek Czekala (3D)
zajęła w nim pierwsze miejsce, dostając się w ten sposób do ogólnopolskiego finału rozgrywek.
Rozgrywki odbywały się w Instytucie Fizyki PAN na al. Lotników.
W finale okręgowym startowało siedem zespołow:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Biłgoraj
- III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP, Gdynia
- I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, Legnica
- XXXII Liceum Ogólnokształcące im. Haliny Poświatowskiej, Łódź
- XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Warszawa
- XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego, Warszawa
- I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej, Włocławek
Do finału zakwalifikowały się: XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki z Legnicy.
Ogólnopolski finał zawodów - 5 maja 2003 roku. Powodzenia!
Czytelnia Multimedialna już otwarta
W dniu dzisiejszym została oddana do indywidualnego użytku uczniów nowa pracownia komputerowa - Czytelnia Multimedialna. Czytelnia znajduje się w dawnej sali P2 i otwarta jest w godzinach pracy biblioteki, tj. w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 815 do 1445.
Czytelnia wyposażona jest w piętnaście komputerów z dostępem do internetu oraz kolorową drukarkę atramentową.
Przed wizytą w czytelni, proponujemy zapoznanie się z jej regulaminem.
Kwietniowy Staszic Kurier
Nowa redakcja Staszic Kuriera nie próżnuje. Wydany dziś kwietniowy numer gazetki jest grubszy od poprzedniego i zawiera kilka działów, których zabrakło w poprzednim numerze.
Internautów czekających na elektroniczną wersję Kuriera informujemy, że redaktor naczelny pisma - Maciey Gnyszka - zadecydował, że takowa publikowana będzie dopiero z chwilą publikacji kolejnego numeru.
Finał XV Festiwalu Poezji Współczesnej
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w finale XV Jubileuszowego Festiwalu Poezji Współczesnej, który odbędzie się 4. kwietnia br. w auli liceum o godz. 1800.
Więcej informacji o Festiwalu, w tym także listę zakfalifikowanych do finału uczestników, można znaleźć na specjalnie utworzonej stronie Festiwalu.
St@ś - konkurs matematyczny dla uczniów SP
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V i VI ochockich szkół podstawowych interesujących się matematyką i grami logicznymi. Odbędzie się, już po raz trzeci, 29 kwietnia 2003 r. o godzinie 9:00 w budynku naszej szkoły.
Zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia (nazwisko, imię ucznia, klasa, szkoła) do dnia 16 kwietnia 2003 r. pocztą lub przez e-mail.
- Regulamin konkursu (25 kB)
- Plakat konkursowy (493 kB)
Plan lekcji przez WAP
Posiadaczy telefonów komórkowych z dostępem do internetu prawdopodobnie zainteresuje wiadomość, że plan lekcji jest teraz dostępny również przez WAP, pod adresem: http://www-new.staszic.waw.pl/plan/wap/.
Aby dostać się bezpośrednio do planu wybranej klasy (np. trzeciej C), należy wpisać adres w postaci:
http://www-new.staszic.waw.pl/plan/wap/?k=3C
Zapisany w takiej postaci adres można np. dodać do zakładek telefonu.
W celu szybszego wpisywania adresu na klawiaturach telefonów komórkowych, serwis dostępny jest także pod krótszym adresem: http://plan.qwe.pl/.
Drugi Nocny Maraton Filmowy
W nocy z 28 na 29 marca br. na szkolnej auli odbędzie się Drugi Nocny Maraton Filmowy organizowany przez szkolne kółko filmowe. Projekcje poprzedzone będą krótką prelekcją nt. kina francuskiego, którą wygłosi krytyk filmowy - pan Andrzej Werner. Rozpoczęcie spotkania około godziny 1700.
Program:
- Prelekcja Andrzeja Wernera (17:00)
- Komedianci Marcela Carne (18:00)
- Jacques Brell - dokument (21:00)
- Wielki Błękit Luca Bessona (22:30)
- Antoine de Saint-Exupery - dokument (01:00)
- Trzy Kolory Krzysztofa Kieślowskiego (02:00)
Finaliści Olimpiady Fizycznej
Główny Komitet LII Olimpiady Fizycznej ogłosił listę zawodników, którzy zakwalifikowali się do finału olimpiady. Z uczniów naszej szkoły są to:
- Kamil Faber (4B)
- Jan Gutt (4C)
- Michał Korch (4A)
- Marcin Pilipczuk (4A)
- Bartłomiej Romański (3A)
- Marek Szyprowski (4C)
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
Staszic Kurier również w wersji PDF
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu internautów, redakcja „Staszic Kuriera” zdecydowała się udostępniać w internecie elektroniczną wersję tej szkolnej gazetki.
Począwszy od bieżącego numeru, internetowy „Staszic Kurier” dostępny będzie z mniej więcej tygodniowym opóźnieniem na internetowych stronach naszej szkoły. Bieżący numer dostępny jest tu.
W najbliższym czasie zostanie też przygotowana internetowa strona Kuriera.
Uwagi nt. elektronicznej wersji gazetki można zgłaszać Tomaszowi Żółtakowi z 3B na adres: zoltak@staszic.waw.pl.
„Staszic Kurier” zapisany jest w formacie PDF (Portable Document Format). Więcej informacji o tym formacie plików oraz programy i wtyczki do przeglądarek umożliwiające ich odczyt można znaleźć np. na stronach firmy Adobe.
XV Festiwal Poezji Współczesnej
Przypominamy, iż ostateczny termin składania zgłoszeń do XV Festiwalu Poezji Współczesnej mija 25 marca 2003r.
Zgłoszenia zawierające 5 utworów (na dyskietce) oraz podstawowe informacji o autorze wraz podpisem lub godłem i telefonem należy dostarczyć do sekretariatu naszej szkoły lub przesłać faksem (825 68 99)
Lista twórców zakwalifikowanych do konkursu zostanie wywieszona w gablocie przed XIV LO dnia 31 marca 2003r (poniedziałek).
Finał Festiwalu i konkursu odbędzie się 4 kwietnia 2003 r. w gmachu liceum o godz. 1800.
Kangur Matematyczny
W dniu dzisiejszym odbył się organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur". Jak co roku, uczniowie z całego świata zmierzyli się przygotowanymi przez międzynarodową komisję zadaniami testowymi.
Staszic Kurier zmartwychwstał
Po wielomiesięcznej przerwie ukazał się dziś nowy numer tej legendarnej gazetki szkolnej. Nowym redaktorem naczelnym pisma jest Maciey Gnyszka z klasy 1E. Staszic Kurier jak zawsze kosztuje tylko symboliczną złotówkę, a nowy numer zawiera darmowy dodatek o tajemniczym tytule Skafander.
W środku numeru możemy znaleźć wiele ciekawych tekstów, których autorami są min. stali bywalcy Forum Staszicum, tacy jak Człopi, ΠQŚ czy Scythe. Nie zabrakło również informacji sportowych, relacji ze studniówki oraz recenzji muzycznych. Zainteresowanych odsyłam do Michała Madeja z 3F, który zajmuje się dystrybucją pisma w szkole.
Finaliści Olimpiady Matematycznej
Dostępne są już wyniki II etapu Olimpiady Matematycznej. W finale weźmie udział stu dwudziestu sześciu uczestników, z czego aż dwudziestu dwóch to uczniowie naszej szkoły.
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy odniesionych już sukcesów oraz życzymy powodzenia w ostatnim, finałowym etapie olimpiady!
Listę finalistów można zobaczyć na oficjalnej stronie Olimpiady Matematycznej.
O innych sukcesach uczniów naszej szkoły można przeczytać również w dziale Sukcesy Uczniów.
Nowa strona
Witam wszystkich! Nazywam się Mateusz Adamowski i od tej chwili to ja będę zajmować się szkolną stroną internetową www.staszic.waw.pl.
Zapraszam wszystkich to testowania nowej strony. Jestem otwarty na uwagi, komentarze i sugestie. Będę również wdzięczny za informowanie mnie o dostrzeżonych błędach (technicznych, merytorycznych, ortograficznych, literówkach).
Zmiany
Zapewne nietrudo zauważyć, że nowa wersja kompletnie różni się od poprzedniej. Zrezygnowałem z zielono-szarej kolorystyki oraz dynamicznego menu, które sprawiało kłopoty posiadaczam wolniejszych komputerów. Większość treści dostępnych w starej witrynie została zaktualizowana i przeniesiona na nowe strony. Zgezygnowałem również z listy odsyłaczy do stron domowych wszystkich uczniów, a zamiast niej powstał dział Strony Uczniów, w którym zamieszczać będę odsyłacze do najlepszych stron wykonanych przez uczniów.
Plany na przyszłość
W najbliższym czasie planujemy zainstalować kamerę internetową w pracowni 214 i na żywo transmitować obraz z niej w sieci.
Spodziewajcie się również wielu ciekawych konkursów z wartościowymi nagrodami.
XIV LO na targach Komputer EXPO
Właśnie dziś rozpoczynają się w Warszawie XXI Narodowe Targi Teleinformatyczne Komputer EXPO 2003. Głównymi wystawcami są znane firmy teleinformatyczne, takie jak PTC Sp. z o. o., Apple IMC Poland, NASK. W tzw. strefie edukacyjnej wystawy można znaleźć stoiska Kuratorium Oświaty, OFEK-u, OEIIZK-u a także kilku warszawskich szkół, w tym XIV LO.
Nowa witryna internetowa XIV LO
Znudzeni starym designem strony XIV LO na pewno z ulgą przyjmiecie wiadomość, że już niedługo dotychczasowa jej wersja odejdzie do krainy wiecznych łowów (dla wtajemniczonych: /dev/null) a jej miejsce zajmie nowa, mamy nadzieję, lepsza strona internetowa.
Jak się pewnie domyślacie zmiana taka nie mogła odbyć się bez małych zmian personalnych w ekipie webmastersko-redakcyjno-administratorskiej.