8. uczniów XIV LO im. Stanisława Staszica będzie uczestniczyć w pracach Europejskiego Parlamentu Młodzieży, którego sesja odbędzie się 9-15 lutego br. w Rotterdamie (Holandia). W tych dniach będą oni dyskutować wraz z ponad 200 młodymi uczestnikami z innych krajów Europy o problemach kulturowych, społecznych, ekonomicznych, edukacyjnych, politycznych i ekologicznych w miastach europejskich.

Uczestnicy z naszej Szkoły: Magdalena Gierada (2F), Anna Pytel (1B), Agnieszka Pacholczyk (1F), Rafał Belka (2D), Maciej Antoniak (2F), Adam Grabowicz (1E), Jarosław Piórkowski (2D), Mikołaj Kasprzak (1A).
Opiekun: prof. Janusz Potocki.


Sesja tego Parlamentu odbywa się z inicjatywy nauczycieli Erasmiaans Gymnasium w Rotterdamie - jednej z najstarszych szkół w Holandii, założonej w 1328r. W roku 2009 Rotterdam jest pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży. Projekt ten jest sponsorowany przez program Komisji Europejskiej "Młodzież w działaniu".

Sesja parlamentu będzie otwarta w poniedziałek 9 lutego przez holenderskiego ministra ds. młodzieży i rodziny André Rouvoet. W sobotę 14 lutego burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb odbierze rezolucje przyjęte przez młodzież.

Ponieważ współcześnie większość obywateli Europy żyje w miastach, znalezienie rozwiązań dla wielkomiejskich problemów jest ważnym i ambitnym zadaniem. "Młodzi ludzie również mogą odnosić się do tych problemów i są oni w stanie znaleźć realistyczne rozwiązania bez bycia zaangażowanym w ruchy polityczne." - powiedział Pieter Dupon, jeden z organizatorów.

Ważną częścią projektu jest bezpośrednia komunikacja z biznesmenami i politykami. Uczestnicy odwiedzą holenderskie przedsiębiorstwa i organizacje oraz odbędą konferencję z ich szefami. Na prezentację wyników pracy młodzieży są zaproszeni nie tylko lokalni politycy, ale również posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Strona internetowa Europejskiego Parlamentu Młodzieży http://www.eeyp-rotterdam.org/
For English version click here.