W imieniu Alka Tarnowskiego z Creative Commons serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu Kultura 2.0. Tym razem temat spotkania brzmi:

"Piraci z internetów. Kino, prawo, kultura"

Spotkanie jest poświęcone kinematografii i prawom autorskim. Odbędzie się 5 lutego 2008 (wtorek) o godzinie 19:00 w sali w Starej Drukarni przy Ogrodowej 31/35 (na rogu z Żelazną).


Na spotkaniu odbędzie się dyskusja na temat nowatorskich sposobów produkcji i dystrybucji kultury na przykładzie kinematografii oraz związanych z tym nowościami, nadziejami i zagrożeniami. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o stanie prawa w Polsce: o trudnościach wynikających z obecnego kształtu prawodawstwa, o sposobach odpowiedniej regulacji nowych technologii oraz o możliwości wspierania tak zwanej sfery wolnej kultury - opartej na swobodnej wymianie i zapożyczaniu twórczości. Pojawią się też wątki takie jak spór wokół istnienia serwisów z napisami do filmów, udostępnianie w internecie archiwów filmowych czy działania polskich twórców starających się wykorzystać możliwości, jakie otwierają nowe media.

Organizatorzy pokażą też 40-minutowy dokument pt. "Steal this film 2", poświecony kwestii kulturowych i społecznych skutków kopiowania kultury w internecie. Według twórców filmu wymiana plików z pomocą sieci peer-to-peer stanowi radykalnie nowa formę dystrybucji, która zakłóca istniejący układ - a jednocześnie nie da się już powstrzymać. Jak zaznaczają organizatorzy, udostępniony na początku tego roku film, przygotowany przez grupę działaczy "The League of Noble Peers", sam jest przykładem legalnej dystrybucji z pomocą internetu.

Gośćmi spotkania będą Dawid Marcinkowski, reżyser interaktywnego sieciowego projektu filmowego “Sufferrosa”, Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny w Gutek Film oraz prawnik Krzysztof Siewicz (Kancelaria Prawna Grynhoff Woźny i Maliński, Creative Commons Polska).

Kiedy: 5 lutego 2008, godz. 19.00
Gdzie: Stara Drukarnia przy ul. Ogrodowej 31/35 (róg Żelaznej), w pobliżu Klubokawiarnii Chłodna 25, w Warszawie
Wstęp wolny.