W czwartek 27 września odbyła się w naszej szkole XI edycja festiwalu „Fizyka Wokół Nas im. Stanisława Lipińskiego”. Festiwal, zainicjowany w 2004 r. przez obecnego Patrona, wybitnego pedagoga i nauczyciela fizyki – ś. p. prof. Stanisława Lipińskiego, stał się już tradycją naszej szkoły. Po kilkuletniej przerwie został reaktywowany z nowym entuzjazmem.

Festiwal tworzą uczniowie i absolwenci naszej szkoły razem z uczniami niepełnosprawnymi. Grupy wolontariuszy przed dniem finału festiwalu odwiedzały szkoły specjalne i prowadziły lekcje doświadczalne. Dzięki temu na festiwalu swoje stanowiska mieli uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 8 dla Dzieci Słabowidzących oraz Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 213. Uczniowie prezentowali doświadczenia z niezwykłym zaangażowaniem, jednocześnie tłumacząc jakie zjawiska fizyczne za nimi stoją.

Większość stanowisk doświadczalnych została przygotowana przez uczniów Staszica. Było wybuchowo, elektryzująco i zaskakująco. W auli stanęło także szkolne planetarium. Tego dnia naszą szkołę odwiedzili liczni zaproszeni goście. Doświadczenia oglądali uczniowie z warszawskich szkół specjalnych i ośrodków wychowawczych, a także liczni uczniowie naszej szkoły. Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy. Atmosferę umilił poczęstunek przygotowany przez wolontariuszki.

Impreza była bardzo udana. Uczestnicy wychodzili zadowoleni i uśmiechnięci, wolontariusze dopytywali się o kolejne okazje do eksperymentowania. Dziękujemy wszystkim za włożony wysiłek, który zaowocował radością ze wspólnego działania oraz inspiracją do dalszego zgłębiania praw fizyki!

Projekt współfinansowało m. st. Warszawa.

Anna Zimniak