Wczoraj do naszej szkoły zawitali studenci z Project Access Polska, aby opowiedzieć o rekrutacji na brytyjskie uczelnie. Ich organizacja umożliwia uczniom kontakt ze studentami kierunków podobnych do ich zainteresowań na prestiżowych uniwersytetach. Młodzi mentorzy mają za zadanie udzielić wszystkich potrzebnych informacji o szeroko rozumianym życiu w college'u i rekrutacji oraz poradzić kandydatom, w jaki sposób mają przygotować swoją aplikację na wymarzoną uczelnię. Project Access organizuje taką pomoc za darmo.

    Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17 i łącznie trwało ponad trzy godziny. Wpierw na auli omówiony został ogólnobrytyjski system rekrutacyjny, a w nim poszczególne kroki zdawania testów i pisania prac. Prowadzący poruszyli ponadto temat finansowania dość kosztownych studiów w Wielkiej Brytanii, przedstawiając dużo pożytecznych dróg pozyskiwania pieniędzy bez nadmiernego wysiłku (między innymi hojne stypendia). Po części ogólnej rozdzieliliśmy się na grupy tematyczne - ścisłą, przyrodniczą, społeczną i lingwistyczną. W mniejszych zespołach przedstawiono nam bardziej wyspecjalizowane testy na poszczególne kierunki, w tym łączone.

    Spotkanie dało nam praktyczne informacje i rozwiało wiele wątpliwości dotyczących zalet i wad studiowania za granicą. Dzięki tej wiedzy będziemy w stanie podjąć bardziej świadomą i lepiej przemyślaną decyzję o podjęciu dalszej nauki. Nawet jeśli nie myślałeś o uczeniu się w Wielkiej Brytanii, warto złapać kontakt z ludźmi z Project Access, aby poszerzyć swoje horyzonty.

Materiały z warsztatów znajdują się pod tym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/0B05EXv1YNaceQWI3LVA2WVBDOTA 

Agata Nawacka dla Samorządu Szkolnego