Alicja w Krainie Czarów

Wiszące pod sufitem karty, dziurki od klucza, flamingi w roli kijów do krykieta, Kot z Cheshire, olbrzymie filiżanki, Szalony Kapelusznik, wiecznie śpieszący się królik z kieszonkowym zegarkiem, pałac Królowej Kier, babeczki „Zjedz mnie”, gigantyczne, kolorowe muchomory oraz szopka pełna magii i psychodelii.

Wenecki Bal Maskowy

Szopka „Romeo i Julia”, klimat jak z weneckiej gondoli w otoczeniu renesansowej włoskiej elegancji, wszechobecna tajemniczość, dająca wiele możliwości staszicowym Casanovom z twarzami skrytymi za maskami.

Lata PRL-u

Ledwo urosły im wąsy, a już tańcują poloneza! W wąskich krawatach lub kolorowych muchach, spodniach o dziwnym kroju, w bluzkach z dziwnymi żabotami... Tak, tak! Każde czasy odciskają swoje piętno na modzie licealistów. Przenieś się w czasy z filmów Barei i kultowych polskich seriali.

Nowojorskie Queens lat 90.

Gangsterzy, blokowiska, koksowniki z beczek po ropie, odgłosy podmiejskich pociągów, z głośników leci Nas, Wu Tang Clan i debiut Jaya-Z

Młoda Polska

Jedna z ulubionych kawiarń krakowskiej bohemy artystycznej, stoliki, krzesła, kontuar. Przebieg szopki: rozmowa artystów siedzących w kawiarni zostaje zakłócona przez wejścia kolejnych filistrów, co obfituje w komiczne sceny wynikające z odmiennych światopoglądów obu tych grup.

Indyjskie Święto Holi

Hinduistyczne święto radości i wiosny obchodzone przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec). Nazywane jest również Festiwalem Kolorów i kojarzone z kolorowymi proszkami do obsypywania przyjaciół. Geneza święta wywodzona jest z różnych mitów indyjskich.

Postapokalipsa Niedaleka przyszłość.

Na Ziemi dopiero co zakończyła się III wojna światowa. Wszystko w ruinie, portrety dawnych przywódców (w tej roli wychowawcy), promieniowanie, sygnalizowane na wejściu pseudolicznikiem Geigera, problemy z zasilaniem, bufet w pudle wagonu metra bez okien i siedzeń, szkielet leżący na podłodze pod ścianą. Szopka: Wydarzenia odbywałyby się w schronie jądrowym pod Staszicem.

Harry Potter

Nauczyciele uczyliby nas magii (np. matematyka jako czarna magia). Nawiązania do nauczycieli, którzy uczyli w Hogwarcie. Mateksy, jako Slytherin, matfizy - Gryffindor, matinfy - Huffelpuff, wszysteksy - Ravenclaw. Studniówka jako bal bożonarodzeniowy. Mroczne dekoracje: dynie ze świeczkami w środku, sztuczne pajęczyny, kotary, świece i inne akcesoria związane z magią.

Remont

Rozłożone rusztowania, wszechobecne worki z cementem, betoniarka, wiadra pobrudzone farbą, drabiny, wiertarki i spawarki. Szopka z nauczycielami-budowlańcami – kierownikiem budowy, architektem i inwestorami. Uczniowie w kaskach i odblaskowych kamizelkach!

Jamajka

Jamajka to przede wszystkim słońce, muzyka reggae, powolne życie w tempie soon come. Ta kolorowa i roztańczona wyspa wita przybyszów sympatycznym ”Welcome to Jamaica” i pozdrawia przyjaznym „”Yeah Mon!”, „Bless” czy „Respect Mon”. Żółto zielono czarne/żółto zielono czerwone dekoracje i oświetlenie.

Charlie i Fabryka Czekolady

Temat prosto z najnowocześniejszej i największej na świecie Fabryki Czekolady Wonki! Czekoladowa rzeka, Drzewa, na których rosną żelki, ciasteczkowe krzaczki. Złote Kupony pozwalające szczęściarzom zwiedzić fabrykę. Burtonowska wizja marzeń każdego entuzjasty słodyczy.

Japonia

Dekoracje - zapisane na długich zwojach japońskie przysłowia (po japońsku - ew. wraz z polskimi tłumaczeniami). Nie zabraknie też dekoracji w ksztalcie charakterystycznych bram do świątyń czy ogromnych wachlarzy i origami. W szopce zobaczymy tradycyjne elementy japońskiej kultury mieszające się z nowoczesnymi technologiami czy fragmentami anime.

Magia

Co do szopki, to nauczyciele mogą być zwykłymi czarownicami i czarnoksiężnikami, którzy maja uczniów w swojej magicznej mocy. Co do dekoracji, to coś mrocznego.

Piraci z Karaibów

Piraci, marynarze, statek, perły, skrzynie ze skarbami, kolorowe papugi, port na egzotycznej wyspie. Scenariusz szopki oparty na kanwie historii odkrywania Tajemnicy Czarnej ...Całki. (w nawiązaniu do "Tajemnicy Czarnej Perły")