godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

31 January 2023

II tura wyborów - wyniki

W dniu 31 stycznia 2023 roku odbyły się Wybory Prezydenckie w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie opisane w §7 Ordynacji Wyborczej. Udział brało dwoje kandydatów: Karol Całka z 3g i Mateusz Leśniczak z 3c. Głos oddało 551 z 968 upoważnionych osób, co stanowi 56,92%.

Wyniki wyborów:

 • Karol Całka – 238 głosów (43,19% wszystkich),    
 • Mateusz Leśniczak – 313 głosów (56,81% wszystkich).
Tym samym na podstawie §11 Ordynacji Wyborczej, Prezydentem Samorządu Uczniowskiego XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie zostaje Mateusz Leśniczak.

GRATULUJEMY!

25 January 2023

I tura wyborów - wyniki

W dniu 25 stycznia 2023 roku odbyły się Wybory Prezydenckie w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie opisane w §7 Ordynacji Wyborczej. Udział brało troje kandydatów: Karol Całka z 3g, Tomasz Szewczyk z 3b i Mateusz Leśniczak z 3c. Głos oddało 599 z 968 upoważnionych osób.
Wyniki wyborów:

 • Karol Całka – 266 głosów (44,41% wszystkich),    
 • Mateusz Leśniczak – 251 głosów (41,9% wszystkich),
 • Tomasz Szewczyk – 82 głosy (13,69% wszystkich).

Tym samym na podstawie §13 Ordynacji Wyborczej, w związku z nieosiągnięciem przez żadnego z kandydatów połowy wszystkich ważnych głosów, Komisja zarządza przeprowadzenie drugiej tury wyborów, w której udział wezmą następujący kandydaci: Karol Całka oraz Mateusz Leśniczak.

Gratulujemy wszystkim kandydatom!

Kandydaci wznawiają kampanię w czwartek 26 stycznia. Przypominamy, że cisza wyborcza przed II turą Wyborów zaczyna się w dniu wyborów, a głosowanie odbędzie się we wtorek 31 stycznia 2023 r. Oddanie głosu będzie możliwe za pomocą tych samych linków, co w pierwszej turze.

24 January 2023

Bal kostiumowy z okazji 117. rocznicy utworzenia Szkoły

21 stycznia 2023r. po dwuletniej przerwie powróciliśmy do tradycji, jaką jest uroczyste i wspólne świętowanie kolejnych rocznic związanych z istnieniem naszej Szkoły. Tego dnia odbył się Bal kostiumowy upamiętniający 117. rocznicę utworzenia Liceum. Rozpoczął go, jak zawsze, polonez poprowadzony przez Panią Dyrektor. Wyjątkowa frekwencja sprawiła, że szkolnymi korytarzami sunął korowód ponad 300 par!

Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć strojów z epoki Stanisława Staszica. Dopisała także wspaniała atmosfera, gwarantująca dobrą taneczną zabawę, zaś w stołówce szkolnej czekał na uczestników słodki poczęstunek, w tym tradycyjny tort ufundowany przez Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły. 

Ta wyjątkowa impreza nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie Organizatorów. Dziękujemy wszystkim za ogrom pracy włożonej w przygotowanie Balu - Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom, Absolwentom oraz Rodzicom. 

24 January 2023

I tura wyborów

Już niedługo odbędzie się I tura wyborów na Prezydenta Samorządu Uczniowskiego.  W związku z tym chcemy podać parę informacji dotyczących kwestii technicznych:

 • I tura odbędzie się 25 stycznia (środa), w godzinach 8:15 - 15:05.
 • Wybory odbędą się całkowicie zdalnie, na stronie wybory.w.staszic.waw.pl.
 • 24 stycznia (dzień przed I turą) każdy uczeń otrzyma na swojego szkolnego maila wiadomość z linkiem umożliwiającym głosowanie.
 • NIE NALEŻY DZIELIĆ SIĘ OTRZYMANYM LINKIEM - każdy z nich służy jako dowód tożsamości osoby głosującej, więc nie powinien być rozpowszechniany.
 • Ten sam link zostanie użyty do ewentualnej II tury wyborów.
 • Pytania należy wysyłać na maila wybory@staszic.waw.pl (prośba o pisanie z maili staszicowych, ułatwi to zidentyfikowanie piszącego).
 • Instrukcja głosowania znajduje się pod adresem: wybory.w.staszic.waw.pl/votingTutorial.
20 January 2023

Debata prezydencka

Dnia 23.01.2023 o godzinie 16.00 odbędzie się debata prezydencka w auli Szkoły, w której kandydaci na prezydenta Staszica będą mieli okazje do przedstawienia swojego programu wyborczego oraz do zawalczenia o głosy niezdecydowanych. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Kandydaci:

 • Karol Całka klasa 3g,
 • Mateusz Leśniczak klasa 3c,
 • Tomasz Szewczyk klasa 3b.

W trakcie debaty przewidziana jest możliwość zadawania pytań kandydatom przez publiczność.

20 January 2023

Bal kostiumowy uczniów Staszica

Bal kostiumowy wydawany z okazji 117. rocznicy utworzenia Szkoły odbędzie się 21 stycznia 2023 r., rozpocznie się polonezem o godz. 18.00 w auli Szkoły i potrwa do 22.00.
Zasady obowiązujące podczas Balu:
•    Bal organizowany jest wyłącznie dla uczniów XIV  Liceum im. S. Staszica;
•    Zapraszanie uczestników do wejścia na Bal  będzie odbywać się w godzinach 17:00 -17:45;
•    Warunkiem uczestnictwa w Balu jest okazanie zaproszenia oraz ubranie się w strój balowy lub kostium historyczny;                                                                                                       
•    Uczestnicy Balu mogą korzystać wyłącznie  z wyznaczonych pomieszczeń szkolnych;
•    W trakcie trwania Balu obowiązuje bezwzględny zakaz opuszczania budynku. Wyjście poza teren Szkoły oznaczać będzie rezygnację z dalszego udziału w uroczystości.

zapraszamy,
organizatorzy

19 January 2023

117. rocznica utworzenia Szkoły


W intencji
Ś. P.
Stanisława Staszica,
Dyrektorów, Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników oraz Wychowanków
Szkoły Realnej, Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica, TPD 2, XIV LO im. K. Gottwalda,
XIV LO im. S. Staszica w Warszawie
z okazji 117. rocznicy utworzenia Szkoły
22 stycznia 2023 roku o godzinie 19:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta
w dawnym kościele szkolnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
przy ulicy Emilii Plater róg Wspólnej

Stowarzyszenie Wychowanków oraz Dyrekcja Szkoły im. Stanisława Staszica w Warszawie


17 January 2023

Koło matematyczne dla Kandydatów do klas matematycznych

Drodzy Kandydaci,

tak jak w ubiegłych latach zapraszamy Was na koło matematyczne dla Kandydatów do klas 1AB z autorskim programem nauczania matematyki. Zajęcia będą odbywały się w czwartki w godzinach 16:00 - 17:30 w sali 107. Udział w nich może pomóc Wam podjąć decyzję o wyborze tej klasy w rekrutacji do naszej szkoły.

Zapraszamy

13 January 2023

Ogólnopolski ranking liceów i techników 2023


12 stycznia w Auli Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie ogłoszono wyniki XXV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023. Jak co roku uroczystość zgromadziła dyrektorów, nauczycieli i uczniów z najlepszych liceów i techników z całej Polski. Wśród gości gali byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, szkół wyższych, reprezentanci komitetów głównych olimpiad przedmiotowych oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Należy przypomnieć, że na ranking Liceów i Techników Perspektyw składają się dwa mniejsze rankingi. Są to: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących i Techników oraz Ranking Szkół Olimpijskich.
W tym roku zwycięzcą Rankingu Ogólnopolskiego została nasza Szkoła! W rankingu maturalnym mieliśmy pierwszą lokatę i drugą w rankingu olimpijskim.
Zajęliśmy tym samym pierwsze miejsce w województwie mazowieckim i pierwsze w Warszawie. Przypominamy,  że nasze liceum w  ubiegłym roku i dwa lata temu było na pierwszym miejscu w kraju , trzy lata temu na miejscu drugim, w 2019 r. – na pierwszym, w 2018 r. – na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. – na miejscu drugim, a w 2015 r. – na pierwszym.
Składamy serdeczne gratulacje Uczniom i ich Rodzicom oraz Nauczycielom !

Pełna galeria zdjęć z gali Perspektyw dostępna jest pod poniżej podanym adresem.
https://2023.licea.perspektywy.pl/2023/articles/swieto-najlepszych-liceow-i-technikow-2023


12 January 2023

Wybory - lista kandydatów!

Do Komisji Wyborczej wpłynęły trzy zgłoszenia kandydatur na Prezydenta Samorządu Szkolnego. Wszyscy kandydaci pomyślnie przeszli weryfikację wymaganych dokumentów.

Zgodnie z Ordynacją Wyborczą publikujemy listę kandydatów na Prezydenta w roku 2023 wraz z programami w postaci eseju na temat: "Jak wyobrażam sobie moją pracę w Samorządzie Uczniowskim XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie".

Eseje kandydatów:
Karol Całka
Mateusz Leśniczak
Tomasz Szewczyk

 

Tym samym rozpoczyna się kampania wyborcza.

5 January 2023

Harmonogram wyborów na urząd Prezydenta

Harmonogram wyborów prezydenckich XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie zgodnie z uchwałą Senatu z dnia 16 grudnia 2022 r. w sprawie Ordynacji Wyborczej 2022/23:

 • 11 stycznia do godz. 14.05 - Ostateczny termin zgłoszenia kandydatur, zgłoszenia przyjmowane będą w trakcie przerw po 5 i 6 godzinie lekcyjnej w samorządówce (obok sklepiku).
 • 12 stycznia po godz. 9:00 - Publikacja listy kandydatów.
 • 12-22 stycznia - Kampanie wyborcze.
 • 23 stycznia - Debata wyborcza, odbywająca się stacjonarnie w szkole. Godzina debaty zostanie podana w późniejszym terminie przez komisję wyborczą.
 • 25 stycznia - I tura wyborów, przeprowadzana w formie online.
 • 31 stycznia - Ewentualna II tura wyborów, przeprowadzana w formie online.
 • 1 lutego - Zaprzysiężenie Prezydenta.
3 January 2023

Szkolny Bal Kostiumowy dla uczniów Liceum

Bal kostiumowy wydawany z okazji 117. rocznicy utworzenia naszej Szkoły odbędzie się 21 stycznia 2023 r., rozpocznie się polonezem o godz. 18.00 w auli Szkoły i potrwa do 22.00.
Bal organizowany jest wyłącznie dla uczniów naszego Liceum. Warunkiem uczestnictwa jest okazanie imiennego zaproszenia i strój z epoki Stanisława Staszica. Panie - strój z epoki lub długie suknie balowe, Panowie - strój z epoki, frak lub garnitur.

Zapraszamy,

Uczniowie i Nauczyciele XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica
oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Rada Rodziców