godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

Aktualności z Lutego 2006

28 February 2006

Ranking liceów - Staszic znów numerem jeden

Nasze liceum podobnie jak w zeszłym roku jest najlepszą szkołą w Warszawie. Tak wynika z najnowszego rankingu liceów, ogłoszonego przez miesięcznik "Perspektywy".


28 February 2006

Spotkanie z dr. inż. Wawrzyniukiem

Dnia 1.03.2006 na 7. lekcji odbędzie się spotkanie z wykładowcą wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej Leszkiem Wawrzyniukiem. Tematem spotkania będą studia na Politechnice oraz możliwości, jakie daje ta uczelnia. Dodatkowych informacji na temat PW udzielą również sami studenci. Zainteresowani proszeni są o wpisanie siebie bądź swoich klas na listę znajdującą się w sekretariacie szkoły.


27 February 2006

Szkolny Bal Kostiumowy w strojach z epoki Stanisława Staszica

17:00 - Zbieramy się w auli.
17:15 - Uroczyste powitanie.
17:25 - Pokaz tańca.
17:35 - Wychodzimy z auli tańcząc poloneza. Uczestnicy balu proszeni są o dołączanie się jako kolejne pary za prowadzącymi.
17:40 - Bawimy się - w auli epokowo (tańce standardowe i muzyka klasyczna), a na sali gimnastycznej współcześnie (tańce towarzyskie i muzyka "dyskotekowa"). Ponadto w auli przewidziane są staropolskie gry, m.in.: kości, pliszki, szachy oraz gry karciane, takie jak mariasz czy dżubart.
19:00 - Ponownie zbieramy się w auli, aby poczęstować się urodzinowym (100 lat!) tortem.
22:00 - Zakończenie balu jubileuszowego.

Uwaga!!!
Stroje z Teatru Roma zostaną przewiezione do szkoły we wtorek. Prosimy pamiętać, że osoby wypożyczające stroje w innych wypożyczalniach muszą odebrać je osobiście.


27 February 2006

Skrócone lekcje

Z powodu wtorkowego balu kostiumowego lekcje w dniu 28 lutego zostają skrócone. Uczniowie zostaną zwolnieni po 6 lekcji, która kończy się o godzinie 13:50.


23 February 2006

Spotkanie informacyjne dla kandydatów

Wszystkich kandydatów do klas pierwszych w roku szkolnym 2006/2007 oraz ich rodziców zawiadamiamy, że spotkanie informacyjne odbędzie się w poniedziałek, 6 marca 2006.
Plan spotkania jest następujący:

 • w godz. 17.00 - 18.00 - zwiedzanie szkoły
 • o godz. 18.00 - zebranie informacyjne w szkolnej auli prowadzone przez Dyrektor Reginę Lewkowicz

22 February 2006

Zmiana na stanowisku webmastera

W dniu dzisiejszym, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu na nowych webmasterów, nastąpiła zmiana ekipy zarządzającej stroną. Poprzedni zespół - Adam Morawski i Ewa Psiurska z klasy 3B przekazali pieczę nad szkolną stroną ekipie w składzie:

 • Michał Gromisz (1c)
 • Joanna Kącka (1d)
 • Piotr Kosmowski (1c)
 • Maciej Nowakiewicz (1c)
 • Maciej Rubikowski (2d)

Kontakt z nowym zespołem: webmaster@staszic.waw.pl.


14 February 2006

Sesja naukowa poświęcona Stanisławowi Saszicowi.

Nasi uczniowie mogli wysłuchać szeregu wykładów odnośnie Stanisława Staszica, m.in.: -wykład prof. dr hab. Włodzimierza Zycha pt. "Dlaczego Stanisław Staszic jest nam bliski i współczesny?", "Rola Stanisława Staszica w Towarzystwie Przyjaciół Nauk" - wykład dr Hanny Krajewskiej, Dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk, - pan Józef Olejniczak opowiedział nam o najcenniejszych zbiorach Muzeum Sanisława Staszica w Pile. Potem nastąpiła część artystyczna, poprowadzona przez panią Magdę Umer, absolwentkę naszej Szkoły. Pani Magda wcieliła się w fikcyjną nauczycielkę, a jej "uczniami" byli inni absolwenci z lat zarówno ostatnich, jak i dużo wcześniejszych, np. pan Marek Borowski, pani Mirosława Kątna, pan Krzysztof Knittel, pan Leszek Pączek (rektor Akademii Medycznej), pani Wanda Rapaczyńska, pan Jakub Sewerynik, pan Andrzej Smirnow, pan Bogdan Wyżnikiewicz.
14 February 2006

Konkurs "Ośmiu Wspaniałych"

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatów do wzięcia udziału w Samorządowym Konkursie Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży oraz upowszechnienie młodzieżowego wolontariatu.


Warunkiem uczestnictwaw konkursie jest wiek od 10 do 19 lat (w dwóch grupach wiekowych ("Ósemeczka" - 10-13 i "Ósemka" - 14-19 lat). Działania zasługujące na wyróżnienie:

 • konsekwentna pomoc potrzebującym,
 • podejmowanie służby na rzecz społeczeństwa i środowiska,
 • zachęcanie rówieśników do działań prospołecznych,
 • podejmowanie działań na TAK, aby w naszym życiu społecznym było mniej agresji i brutalności, a więcej życzliwości,
 • aktywna postawa w przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży.

Osoby spełniające powyższe kryteria można zgłaszać do p. Jolanty Dacko do 8 marca br. Więcej informacji na stronie organizatora konkursu.

8 February 2006

Odsłonięcie steli

Prosta rzeĽba - połączenie szkła i granitu - autorstwa Marka Moderau z wyrytymi datami ważnymi dla szkoły i patrona została odsłonięta o 13. W uroczystości wzięli udział nauczyciele i uczniowie. Odsłonięcia dokonał Stefan Kawecki, prezes Stowarzyszenia Wychowanków. W auli Liceum można też oglądać wystawę poświęconą Stanisławowi Staszicowi. Zbiory udostępniło muzeum w Pile.
7 February 2006

Wielki Jubileuszowy Turniej Brydża Sportowego

W piątek, 10 lutego, w szkolnej auli o godz. 18.30 rozpocznie się Wielki Jubileuszowy Turniej Brydża Sportowego z okazji 100-lecia Szkoły.
Zapraszamy uczniów, absolwentów, byłych i obecnych pracowników szkoły oraz ich brydżowych partnerów.
Zgłoszenia przyjmowane będą 15 minut przed rozpoczęciem zawodów. Zapisy parami lub indywidualnie. Wszystkie osoby, które przyjdą bez pary, będą mogły zagrać z absolwentem lub uczniem.
Wstęp wolny. Dobrowolne wpłaty zostaną przeznaczone na szkolny sprzęt do gry w brydża.
Goście i kibice mile widziani!
Więcej informacji na stronie Turnieju.

6 February 2006

Zostań nowym webmasterem!

W związku z tym, że obecna ekipa zajmująca się szkolną stroną www to uczniowie klasy maturalnej, z dniem dzisiejszym rusza konkurs na stanowisko webmastera.
Poszukujemy 1 lub 2 osób, które:

 • chodzą do 1 lub 2 klasy
 • orientują się w aktualnym życiu szkoły
 • osiągają dobre wyniki w nauce
 • znają się na tworzeniu stron www
 • potrafią redagować krótkie teksty
 • mają pomysł na dalszą rozbudowę szkolnej strony www

Na zgłoszenia - potwierdzenie spełnienia kryteriów - czekamy pod adresem konkurs@staszic.waw.pl do piątku, 17 lutego 2006.


1 February 2006

Ranking Szkół Średnich

W Ogólnopoliskim Rankingu Szkół Średnich 2006 "Rzeczpospolitej" i "Perpektyw" XIV LO zajęło VIII miejsce oraz I miejsce w województwie mazowieckim. Możemy pochwalić się 30 finalistami i 9 laureatami. Gratuluję!