godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

We współpracy z

Absolwenci

2025-05-15 Spotkanie z absolwentem - Andrzej Dąbrowski

Gościem uczniów naszej Szkoły był kolejny absolwent  Andrzej Dąbrowski (matura 1977), który opowiadał, co dało mu ukończenie naszego Liceum, dlaczego po matexie wybrał studiowanie na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, dlaczego warto zadawać pytanie DLACZEGO.
Życzył także uczniom, aby znaleźli w przyszłości takie zajęcie, które da im zadowolenie, bo - jak powiedział  jeśli wybierzesz pracę, którą kochasz, nie przepracujesz więcej ani jednego dnia w Twoim życiu.
Dla osób, które były na tym spotkaniu, zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku slajdy z prezentacji, aby mogli sobie przypomnieć najważniejsze wypowiedzi, pytania, które padały i rozwinięcie omawianych tematów. Sprawdźcie, jak to jest z tą manipulacją i wiarą we własny osąd.
Jeśli macie do gościa jakieś pytania  prowadzący zachęcał do kontaktu. Adres mailowy znajdziecie na slajdach.



.


29 marca 2025 - upamiętnienie prof. Anny Cuglewskiej-Ciaś



Ten pożytek z poezji, że nam przypomina
Jak trudno jest pozostać tą samą osobą,
Bo dom nasz jest otwarty, we drzwiach nie ma klucza
A niewidzialni goście wchodzą i wychodzą.

Czesław Miłosz - Ars Poetica


Dla jednych Pani Profesor, dla innych wspaniała Ania, twórczyni Festiwalu Poezji, który niestrudzenie prowadziła w naszej szkole ponad 30 lat.
Kobieta wielkich pasji, które pięknie przekazywała wielu pokoleniom uczniów. Matematycznie uzdolnioną młodzież zachęcała do artystycznych działań. Nietuzinkowy nauczyciel, wspaniały człowiek.
Anna Cuglewska-Ciaś odeszła 2 grudnia 2020 roku, w czasie pandemii.

29 marca 2025 r. zorganizowaliśmy Wieczór wspomnień poświęcony pani Profesor Annie Cuglewskiej-Ciaś. Spotkanie odbyło się w gronie rodziny, przyjaciół i wychowanków pani Profesor

Wszystkim, którzy byli z nami w czasie tej uroczystości, osobom, które wystąpiły i podzieliły się wspomnieniami, tym, którzy przesłali zdjęcia, a także wszystkim wpłacającym darowizny na rzecz Stowarzyszenia bardzo dziękujemy.


Spotkanie z kpt. Joanną Pajkowską

18 czerwca 2024 roku Stowarzyszenie wspólnie z Samorządem Uczniowskim zorganizowało spotkanie z Absolwentką naszej Szkoły, kpt. Joanną Pajkowską (matura 1977), pierwszą Polką, która opłynęła kulę ziemską w samotnym rejsie bez zawijania do portów.

Rejs rozpoczął się 23 września 2018 r. w Plymouth (Anglia) i trwał 216 dni i 16 godzin. 28 kwietnia 2019 r. zakończył się w tym samym porcie.

Trasa, licząca 29 000 mil morskich, wiodła przez Atlantyk na południe, dookoła Przylądka Dobrej Nadziei, dalej przez Ocean Południowy, dookoła Przylądka Leeuwin (Australia), południowy Pacyfik, dookoła Przylądka Horn, i powrót przez Atlantyk na półkulę północną, do Plymouth. Joanna Pajkowska żeglowała na aluminiowym jachcie „Fanfan” liczącym 40 stóp (12,19 metrów) długości.

W czasie spotkania Asia Pajkowska opowiadała o latach spędzonych w szkole, o początkach swojej żeglarskiej przygody, o staraniach, które musiała podejmować, aby nie mając własnej żaglówki startować w wielu regatach i rejsach - samotnych i wieloosobowych.

Nasza Absolwentka odpowiadała też na liczne pytania – między innymi o to, co się je w czasie kilkumiesięcznego rejsu; w jaki sposób to wszystko, co jest potrzebne, można zmieścić na tak małej łódce; w jaki sposób żeglarz oddalony tysiące mil od najbliższego lądu  może zadbać o bezpieczeństwo i czy po tylu wspaniałych przygodach planuje opisać swoje wspomnienia w książce.



23 marca 2024 - upamiętnienie Ewy Macias, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.
Wisława Szymborska

Drodzy Przyjaciele,

23 marca 2024 roku, w czwartą rocznicę śmierci Ewy Macias, spotkaliśmy się, aby wspomnieć naszą Przyjaciółkę, nauczycielkę wielu pokoleń uczniów naszej Szkoły, współtwórczynię i wieloletnią Prezes naszego Stowarzyszenia.

Ewa zmarła w czasie pandemii. Wielu z nas pragnęło, ale nie mogło towarzyszyć Jej w ostatniej drodze, dlatego teraz zorganizowaliśmy Wieczór Jej pamięci.

Wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu, tym, którzy podzielili się z nami wspomnieniami, zdjęciami, a także wsparli Stowarzyszenie wpłatami bardzo dziękujemy.

Relację video ze spotkania można zobaczyć tutaj:  https://fb.watch/r2mfIK6tuQ/

Można odejść na zawsze, by stale być blisko

ks. Jan Twardowski

Występ Chóru we Lwowie

W dniach 22-25 września 2018 r. młodzież i absolwenci zrzeszeni w chórze SONUS INNUMERABILES XIV Liceum im. S. Staszica byli we Lwowie, gdzie w niedzielę, 23 września, wystąpili z koncertem w Katedrze Lwowskiej. Obecny na koncercie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wyrażał zachwyt i zadowolenie z występu naszego chóru.

Serdeczne przyjęcie w Katedrze spowodowało, że chór spontanicznie dał koncert na lwowskim rynku. Wśród licznie zgromadzonych byli zarówno mieszkańcy Lwowa, jak i turyści.

Przy okazji pobytu we Lwowie młodzież oddała hołd wielkim Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Składano kwiaty na grobach i pod tablicami pamiątkowymi na Cmentarzu Orląt i Łyczakowskim. Zwiedzano Lwów z polskim przewodnikiem, w tym m.in. katedry katolickie.

Wyjazd chóru był współfinansowany przez Fundację PKO Banku Polskiego, która przyznała darowiznę.

Zdjęcie chóru 1

Zdjęcie chóru 2

Zdjęcie chóru 3