godło

STASZIC

XIV Liceum Ogólnokształcące

Przewodnik po usługach w XIV LO

Ogólne

  1. Aby posiadać konto w szkolnej sieci należy złożyć o nie podanie, które znajduje się w pliku Regulamin_2021v3.pdf.
  2. Konto mogą posiadać uczniowie, pracownicy szkoły, oraz absolwenci aktywnie działający na rzecz szkoły. Konta absolwentów liceum są usuwane (w przypadku braku prawa do jego pozostawienia) wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym ukończyło się szkołę.
  3. Login i hasło otrzymane przy zakładaniu konta służą do większości usług. Przy ich pomocy można wysłać i odebrać pocztę, zalogować się do komputera w pracowni i wiele innych.
  4. Zmiany hasła można dokonać przez konsolę linuksową (przez SSH) na serwerze boss.staszic.waw.pl, przy pomocy programu passwd. Hasło nie może być "zbyt proste", co jest przy zmianie hasła sprawdzane.
  5. W przypadku zapomnienia hasła należy się zgłosić z legitymacją do serwerowni (s. 213) w celu jego zmiany.
  6. Każde konto posiada limit przestrzeni dyskowej (quota), który domyślnie wynosi 500MB. W uzasadnionych przypadkach może on być zwiększony - w tym celu należy napisać maila root@staszic.waw.pl, lub zgłosić się do serwerowni (s. 213).
  7. W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości, problemów zachęcamy do napisania o tym root@staszic.waw.pl. W miarę możliwości odpiszemy.

Komputery w pracowniach

Na wszystkich komputerach w pracowniach jest zainstalowany system Windows 7 oraz Debian GNU/Linux. Niezależnie od systemu do logowania należy używać swojego loginu i hasła. Pod Windows dodatkowo jest dostępny udział h:, który jest katalogiem domowym z linuksowego serwera boss. Pulpit, oraz Moje Dokumenty znajdują się odpowiednio w Desktop, oraz Dokumenty w zasobie h:. Jeżeli potrzebujesz jakiegoś programu, który nie jest zainstalowany na komputerach w pracowni, daj znać na root@staszic.waw.pl. Dotyczy to również programów, które są, ale nie działają (co staramy się oczywiście ograniczyć ;)).

Poczta

Każdy posiadacz konta posiada adres email postaci Login@staszic.waw.pl, oraz alias postaci Imie.Nazwisko@staszic.waw.pl.

Odbieranie poczty

Odbierać i wysyłać pocztę można na kilka sposobów. Oto niektóre z nich:

  1. Przy pomocy protokołu IMAP. Potrzebny do tego jest klient pocztowy (np. Thunderbird na komputerze, K-9 mail na Androidzie). Szczegółowy opis konfiguracji znajduje się na stronie staszic.waw.pl/siec/poczta.
  2. Przy pomocy protokołu POP3. Konfiguracja podobna jak dla IMAP (wystarczy wybrać POP3 zamiast IMAP i podać port 110). Zasadniczą różnicą między protokołami POP3 i IMAP jest to, że w przypadku IMAP poczta cały czas się znajduje na serwerze, a nie zostaje przenoszona na lokalny komputer (co przy POP3 też da się uzyskać), oraz to że można tworzyć foldery pocztowe (w celu zachowania porządku...), które będzie widać niezależnie od miejsca i sposobu odbierania poczty.
  3. Poprzez webmaila (przez stronę WWW). Interfejs jest dostępny pod adresem mail.staszic.waw.pl.
  4. Przez SSH (konsolę linuksową), przy pomocy np. alpine. W tym celu należy zalogować się przez SSH (z windowsów przy pomocy PuTTY) i uruchomić wybrany program.

Dodatkowo, żeby przy korzystaniu z POP3/IMAP należy włączyć bezpieczne uwierzytelnianie i/lub szyfrowanie połączenia.

Filtr antyspamowy

Na szkolnym serwerze jest ustawiona dosyć zaawansowana ochrona antyspamowa (SpamAssassin, greylisting, blacklisty RBL). Dodatkowo można tworzyć własne białe i czarne listy. Ta opcja jest dostępna poprzez panel WWW (tam gdzie webmail), w zakładce "Opcje", a dalej "SpamAssassin configuration". Można tam również ustawić własną politykę odrzucania wiadomości (progi punktowe). Każda wiadomość zawiera w nagłówku informację ile dostała punktów i za co. W przypadku gdy filtr się pomyli (w dowolną stronę: dostaliśmy niechcianego emaila, lub nie dostaliśmy pożądanej wiadomości, o której wiemy, że została wysłana) proszę o wysłanie informacji na root@staszic.waw.pl z podaniem maksymalnej ilości szczegółów (najlepiej z załączonymi nagłówkami wiadomości, o którą chodzi).

Konsola linuxowa SSH

Każdy użytkownik ma dostęp do serwera boss.staszic.waw.pl poprzez protokół SSH. Z wewnątrz szkoły do autoryzacji wystarcza hasło, a z dowolnego innego miejsca jest potrzebny klucz. Szczegółowa instrukcja znajduje się pod adresem staszic.waw.pl/siec/ssh. Na serwerze znajduje się szereg oprogramowania przydatnego w prowadzonych zajęciach i nie tylko. W razie potrzeby mogę doinstalować dodatkowe, ale w granicach rozsądku. Jeśli chcesz jakiś program, który innym raczej nie będzie potrzebny, lepiej umieść go w swoim katalogu domowym, ale jeśli może on się przydać większej liczbie osób, zaproponuj jego doinstalowanie mailem na adres root@staszic.waw.pl.

Strona WWW

Każdy może zamieścić na swoim koncie stronę www. Dostępna będzie ona pod adresem "http://LOGIN.w.staszic.waw.pl/". Szczegółowa instrukcja jest dostępna pod adresem http://staszic.waw.pl/siec/www

PHP

W tworzeniu strony można wykorzystywać język PHP w wersji 7.2. Pliki takie muszą:

  • mieć rozszerzenie .php,
  • zawierać długie otwarcie php (<?php, a nie samo <?),
  • posiadać prawa wykonywania dla właściciela (najlepiej 700),
  • znajdować się w katalogu do którego nikt inny nie ma prawa zapisu (czyli na przykład nie jest zapisywalny przez grupę),
  • posiadać właściciela takiego samego jak właściciel strony.

Wszystkie poza pierwszymi dwoma ograniczeniami dotyczą również innych skryptów wykonywanych po stronie serwera. W plikach .htaccess nie można stosować ustawień php_flag oraz php_value.

Statystyki

Dla każdej strony są prowadzone statystyki. Są one równocześnie generowane przez dwa narzędzia: webalizer i awstats. Można je obejrzeć odpowiednio pod adresem "http://licznik.staszic.waw.pl/webalizer/ADRES_STRONY", oraz "http://licznik.staszic.waw.pl/awstats/ADRES_STRONY", czyli np. dla konta cypisek i statystyk awstats będzie to http://licznik.staszic.waw.pl/awstats/cypisek.w.staszic.waw.pl.

Dodatkowe Strony

W uzasadnionych przypadkach można posiadać więcej niż jedną stronę (np. dodatkowo stronę klasy). Wtedy kolejna może mieć adres w domenie .staszic.waw.pl (bez .w.).

Bazy danych

Do wykorzystania przy tworzeniu strony (i nie tylko) można uzyskać bazę danych na jednym z serwerów baz.

MySQL

Do utworzenia bazy MySQL służy polecenie mysqlrequest, które należy uruchomić ze swojego konta (przez SSH). Zapyta ono o hasło, które będzie potrzebne do zalogowania się do bazy. Dane potrzebne do użycia bazy:

  • serwer: mysql.staszic.waw.pl
  • użytkownik: taki jak login
  • nazwa bazy: taka jak login
  • hasło: podane do polecenia mysqlrequest

PostgreSQL

Aby otrzymać bazę postgresql należy wysłać ze swojego konta szkolnego maila na adres root@staszic.waw.pl wyrażającego taką potrzebę. Dane potrzebne do użycia bazy:

  • serwer: pgsql.staszic.waw.pl
  • użytkownik: taki jak login
  • nazwa bazy: taka jak login
  • hasło: brak (co nie oznacza, że każdy może się zalogować do każdej bazy ;) )

XMPP (Jabber)

Każdy posiadacz konta na serwerze boss.staszic.waw.pl ma również możliwość korzystania z dowolnego komunikatora zgodnego z protokołem XMPP poprzez szkolny serwer. Dane potrzebne do konfiguracji klienta:

Polecane komunikatory zgodne z protokołem:

Subversion

Na potrzeby projektów grupowych (i nie tylko) jest na bossie uruchomiony serwer subversion dostępny poprzez HTTPS, a właściwie DAV. Aby uzyskać do niego dostęp należy wysłać maila na root@staszic.waw.pl z proponowaną nazwą repozytorium, oraz listą użytkowników, którzy mają mieć do niego dostęp (wraz z prawami dostępu: tylko odczyt lub odczyt+zapis). Repozytoria są dostępne pod adresem https://boss.Staszic.waw.pl/svn/NAZWA_REPOZYTORIUM. Logowanie jest tymi samymi danymi co na bossa. Dodatkowo z subversion można korzystać też przez ssh, lub lokalnie/media/files/Regulamin_2018v7.pdf - bez zakładania repozytorium w serwerze dostępnym przez DAV. Krótki przewodnik po tej usłudze, oraz korzystaniu z niej właśnie w ten sposób można znaleźć pod adresem http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Subversion (po angielsku).